Geçmiş Ödüller

2016

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ödülleri (16 – 23 EKİM 2016):

Ulusal Ödüller
En İyi Film: Mavi Bisiklet (Ümit Köreken)
En İyi Yönetmen: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet)
En İyi İlk Film Ödülü: Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)
En İyi Senaryo: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet )
En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)
En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Kübra Kip (Babamın Kanatları)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Haji Gül Aser (Toz)
En İyi Müzik: Burak Korucu (Babamın Kanatları)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Rauf (Vedat Özdemir)
En İyi Kurgu Ödülü: Genç Pehlivanlar (Ali Aga)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Rauf (Devrim Ömer Ünal)
Dr. Avni Tolunay Juri Özel Ödülü: Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü Genç Pehlivanlar Tüm Oyuncuları
Film Yöneticileri Derneği (FİLM YÖN) En İyi Yönetmen Ödülü: Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)
Ulusal Yarışma İzleyici Ödülü: Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)
Rengahenk Film Seçkisi İzleyici Ödülü: Yağmurlarda Yıkansam (Gülten Taranç)
Belgesel Film Seçkisi İzleyici Ödülü: Ben Ömer (Mesut Gengeç)
Kısa Film Seçkisi Ödülü: 7 Santimetre (Metehan Şereflioğlu)
Özel Ödüller
Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü: Ay Dede (Abdurrahman Öner)
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Harvey Keitel
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Asghar Ferhadi
Uluslararası Ödüllerı
En İyi Film: Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu)
En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)
En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar (48 Kavşağı / Junction 48’)
En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)
En İyi Senaryo: Marina Seresesky (Açık Kapı / La Puerta Abierta)
En İyi Müzik: Tamer Nafar (48 Kavşağı / Junction 48’)
İzleyici ödülü: Açık Kapı (La Puerta Abierta)
Jüri Özel Ödülü: Başkalarının Evi (House of Others)
Antalya Film Forum Ödülleri
Villa Kult Rezidans Ödülü: Anadolu Leoparı
TRT Proje Geliştirme Ödülü: Şahmerdan
Kurmaca Pitching Platform Ödülü: Kız Kardeşler/Güven
Belgesel Pitching Platform Ödülü: Ben de Buradayım/Kim Mihri
Difiglame Renklendirme ve Görsel Efekt: Daha
Work in Progress Ödülü: Mr. Gay Suriye

2015

52. ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ (29 Kasım – 6 Aralık 2015)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
En İyi Film Sarmaşık (Bilge elif Turan, Tolga Karaçelik)
En İyi Yönetmen Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Senaryo Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi İlk Film Çırak (Emre Konuk)
En İyi Kadın Oyuncu Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)
En İyi Erkek Oyuncu Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Çiğdem Selışık (Çırak)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kaan Çakır (Muna)
En İyi Görüntü Yönetmeni Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)
En İyi Müzik François Couturier (Rüzgarın Hatıraları), Eleonore Fourniau (Kalandar Soğuğu)
En İyi Kurgu Emre Şahin (Takım: Mahalle Aşkına)
En İyi Sanat Yönetmeni Uykura Bayyurt (Takım: Mahalle Aşkına)
Behlül Dal Özel Ödülü Yağız Can Konyalı (Takım: Mahalle Aşkına)
Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara)
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyeleri
Ömer Vargı Jüri Başkanı / Yönetmen
Şebnem Bozoklu Oyuncu
Naz Erayda Sanat Yönetmeni
Mirsad Herovic Görüntü Yönetmeni
Şerif Sezer Oyuncu
Tarık Tufan Senarist
James Ulmer Film Eleştirmeni
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
Uluslararası Yarışma En İyi Film Taşa Yazılmış Hatıralar
Uluslararası Yarışma En İyi Yönetmen Hany Ebu Esed (İdol)
Uluslararası Yarışma En İyi Senaryo Alexandra-Therese Keining (Kayıp Kızlar)
Uluslararası Yarışma En İyi Kadın Oyuncu Alba Rohrwache (Yeminli Bakire)
Uluslararası Yarışma En İyi Erkek Oyuncu Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)
Uluslararası Yarışma En İyi Müzik Eleni Karaindrou ve Irena Popoviç (Kuşatılmış)
Uluslararası Yarışma Jüri Mansiyon Ödülü Devrimciler (Natalya Kudryashova)
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyeleri
Fridrik Thor Fridriksson Jüri Başkanı / Yönetmen
Dianne Critenden Cast Direktörü
Nesrin Cavadzade Oyuncu
Dominique Derrudere Yönetmen
Carl Gottlieb Senarist
Anamaria Marinca Oyuncu
Christopher Simon Yapımcı
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü
Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü Selim Evci (Saklı)
Film-Yön Jürisi
Ertem Göreç Yönetmen
Semir Aslanyürek Yönetmen
Yüksel Aksu Yönetmen
Antalya Film Destek Fonu
Antalya Film Destek Fonu Kazanan Proje Kar (Emre Erdoğdu)
Antalya Film Destek Fonu Jürisi
Ezel Akay Yönetmen
Burak Göral Film Eleştirmeni – Senarist
Engin Palabıyık Yürütücü Yapımcı
İzleyici Ödülleri
En İyi Film (Ulusal) Kümes (Ufuk Bayraktar)
En İyi Film (Uluslararası) Rüzgarın Hatıraları (Özcan Alper)
En İyi Kısa Film Zilan (Mehmet Mahsum Akyel)
En İyi Belgesel Film Zerk (İnan Erbil)