Almanya Acı Vatan (1979)

85 min -

Türkiye sineması klasiklerinden Şerif Gören imzalı yapım göç temasının işlendiği akla ilk gelen örneklerden. Almanya’da göçmen işçi olarak çalışan Güldane, memlekete izne geldiğinde köylüsü işsiz Mahmut ona para ve tarla karşılığında evlenme teklif eder. Formalite icabı teklifi kabul eden ve Mahmut’a Almanya’nın kapısını açan Güldane, Almanya’ya döndüklerinde Mahmut’u terk eder. Yapayalnız, işsiz ve yabancı dili de olmadan Almanya’da tek başına kalan Mahmut sokaklarda aylak aylak dolaşan bir serseriye döner.

Director:  Tevfik Başer
Writers:  Zehra Tan
Stars:  Hülya Koçyiğit, Rahmi Saltuk, Mine Tokgöz, Suavi Eren, Fikriye Korkmaz, Bedri Uğur, Bigi Schöner, Orhan Alkan, Seda Sevinç
Director of Photography: İzzet Akay
Fiction:  Şerif Gören
Original Music Composer: Rahmi Saltuk
Producer:  Tevfik Başer
Production:  Gülşah Film

Storyline

Türkiye sineması klasiklerinden Şerif Gören imzalı yapım göç temasının işlendiği akla ilk gelen örneklerden. Almanya’da göçmen işçi olarak çalışan Güldane, memlekete izne geldiğinde köylüsü işsiz Mahmut ona para ve tarla karşılığında evlenme teklif eder. Formalite icabı teklifi kabul eden ve Mahmut’a Almanya’nın kapısını açan Güldane, Almanya’ya döndüklerinde Mahmut’u terk eder. Yapayalnız, işsiz ve yabancı dili de olmadan Almanya’da tek başına kalan Mahmut sokaklarda aylak aylak dolaşan bir serseriye döner.Genres:

Details

Official Website: 
Country:   Almanya Türkiye

Display Dates:

Yer: Perge
Tarih: 20 October, 21:00