Başkasının Evi

103' min - -

Yönetmen Rusudan Glurjidze’nin, yılın en sağlam ilk filmlerinden olan işi, sözüm ona savaş galiplerine, evine barkına kondukları yüzü ve ismi olmayan kişilerin musallat olduğu, hem işgal edilmiş toprakların gasp edilmesi üzerine bir çalışma hem de bir hayalet hikâyesi. Yönetmenin kendi deneyimlerinden esinlendiği ve 1990’larda geçen filmde, ücra bir Gürcü köyündeki, yaşamaları için kendilerine verilen ancak halen eski sakinlerinin eşyalarıyla dolu eve arabayla bir aile gelir. Ne yeni yuvalarının sıcak bir karşılamayla uzaktan yakından alakası vardır ne de onlara derin ve gizli bir öfke besleyen komşularının... Usta bir Hollandalı ressamın mükemmel şekilde resmedilen ve zarifçe ışıklandırılan tablosu gibi dikkatlice oluşturulan ve esrarengiz çağrışımlı imgelemle dolup taşan bu ağıt, realizm ile daha gizemli ve anlaşılması zor şeyler arasında dengeyi tutturmuş; kendi sessiz tarzıyla, Bergman ve Tarkovsky’nin metafizik hümanizmasının mirasçısı. Kaçırılmamalı.

Director:  Rusudan Glurjidze
Writers:  David Chubinishvili, Rusudan Glurjidze
Stars:  Zurab Magalashvili, Olga Dykhovichnaya, Ia Sukhitashvili, Salome Demuria, Ekaterine Japaridze, Branko Djurich, Alexander Khundadze, Malkhaz Jorbenadze

Photos

No images were imported for this movie.

Storyline

Yönetmen Rusudan Glurjidze’nin, yılın en sağlam ilk filmlerinden olan işi, sözüm ona savaş galiplerine, evine barkına kondukları yüzü ve ismi olmayan kişilerin musallat olduğu, hem işgal edilmiş toprakların gasp edilmesi üzerine bir çalışma hem de bir hayalet hikâyesi. Yönetmenin kendi deneyimlerinden esinlendiği ve 1990’larda geçen filmde, ücra bir Gürcü köyündeki, yaşamaları için kendilerine verilen ancak halen eski sakinlerinin eşyalarıyla dolu eve arabayla bir aile gelir. Ne yeni yuvalarının sıcak bir karşılamayla uzaktan yakından alakası vardır ne de onlara derin ve gizli bir öfke besleyen komşularının... Usta bir Hollandalı ressamın mükemmel şekilde resmedilen ve zarifçe ışıklandırılan tablosu gibi dikkatlice oluşturulan ve esrarengiz çağrışımlı imgelemle dolup taşan bu ağıt, realizm ile daha gizemli ve anlaşılması zor şeyler arasında dengeyi tutturmuş; kendi sessiz tarzıyla, Bergman ve Tarkovsky’nin metafizik hümanizmasının mirasçısı. Kaçırılmamalı.Genres:

Details

Official Website: 
Country:   Gürcistan Rusya İspanya Hırvatistan

Box Office

Company Credits

Production Companies:  Cinetech Film

Technical Specs

Runtime:  1 h 43 min