Sıkça Sorulan Sorular

GENEL

Antalya Film Forum nedir?
Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Antalya Film Forum, başta Türkiye ve Türkiye’ye yakın coğrafyalar olmak üzere dünyanın her yerinde ortak yapım olanaklarını arttırmayı, yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine ve projelerinin uluslararası sinema endüstrisi içerisinde yer edinmesine katkı sağlamayı amaçlayan bir ortak yapım ve proje geliştirme marketidir.

Antalya Film Forum’un yönetmeliği nasıl okuyabilirim?
Antalya Film Forum yönetmeliğini buraya tıklayarak okuyabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

Antalya Film Forum’un iletişim bilgileri nedir?
Antalya Film Forum’a [email protected] e-posta adresinden, Twitter https://twitter.com/ANTFilmForum ve Facebook https://www.facebook.com/AntalyaFilmForum adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Antalya Film Forum programında neler var?
19-22 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşen Antalya Film Forum kapsamında Kurmaca Pitching, Belgesel Pitching, Work in Progress platformları, paneller, Masterclass’lar ve Casestudy’ler düzenlenir.

Antalya Film Forum takvimine nasıl ulaşabilirim?
Antalya Film Forum programının detaylı takvimine yakında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://antalyaff.com/antalya-film-forum/etkinlikler

Kurmaca Pitching, Belgesel Pitching ve Work in Progress Platformlarında yer alacak projeleri kim seçiyor?
Her üç platformda da yer alacak projeleri Antalya Film Forum Danışma Kurulu seçer.

BAŞVURU VE ÖDÜLLER

Kurmaca Pitching, Belgesel Pitching Platformlarına ve Work in Progress Platformuna kimler başvurabilir?
Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformlarına, Türkiye’den süresi en az 60 dakika olan, geliştirme aşamasındaki uzun metraj film projeleri katılabilir. Work in Progress Platformuna, Türkiye’den çekimlerinin en az %50’sini tamamlamış veya post-prodüksiyon aşamasındaki süresi en az 60 dakika olan uzun metraj film projeleri katılabilir. Her üç platforma da projelerin yapım şirketlerinin adına yapımcıları başvurabilir.

Kurmaca Pitching, Belgesel Pitching ve Work in Progress Platformlarına nasıl başvurabilirim?
Başvurular online olarak yapılır. Yönetmeliği okuduktan sonra Uluslararası Antalya Film Festivali’nin web sitesinde yer alan Antalya Film Forum (AFF) bölümünde ilgili alanlardan online başvurunuzu yapabilirsiniz.

Birden fazla projeyle başvuru yapabilir miyim?
Evet.

Kısa film projemle Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformları ve Work in Progress Platformuna başvuru yapabilir miyim?
Hayır. Kurmaca Pitching, Belgesel Pitching Platformları ve Work in Progress Platform’u sadece uzun metraj film projelerine açıktır.

Sinemaya yönelik animasyon, deneysel film projelerini kabul ediyor musunuz?
Evet. Yaratıcı animasyon ve deneysel uzun metraj projeleri Kurmaca Pitching Platformu ve Work In Progress Platformuna başvurabilir.

Daha önceki yıllarda bir projem ile Antalya Film Forum’a başvurmuştum ancak seçilmedim. Bu yıl tekrar katılabilir miyim?
Evet.

Başvuru dökümanları neden İngilizce de isteniyor?
Başvuran projeler uluslararası danışma kurulu tarafından değerlendirileceği ve Antalya Film Forum, uluslararası davetlilerden oluşan bir platform olduğu için başvuru dökümanları İngilizce de isteniyor.

Başvuru yaparken posta ile göndermem gereken herhangi bir belge/film var mı?
Hayır. Başvuru formunu online olarak doldurmanız ve gerekli belgeleri yüklemeniz yeterlidir. Paylaşmak istediğiniz filmleriniz var ise, online başvuru formunda linklerinizi ilgili alanlarda paylaşabilirsiniz.

Projem Türkiye’de geçiyor. Ancak projenin yapımcısı olarak Türk vatandaşı değilim. Başvurabilir miyim?
Projenin yapımcı tüzel kişisinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.

Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformlarına hangi tür film projeleriyle başvurabilirim?
Kurmaca Pitching Platformuna kurmaca, deneysel, yaratıcı animasyon süresi en az 60 dakika olan uzun metraj film projeleri ile başvuru yapabilirsiniz.
Belgesel Pitching Platformu’na da süresi en az 60 dakika olan yaratıcı belgesel uzun metraj film projeleri ile başvuru yapabilirsiniz.

Projenin yapımcısı veya senaristiyim. Projenin yönetmeni henüz belli değil. Pitching Plaformlarına başvurabilir miyim?
Hayır. Pitching Platformuna başvuru yapan yapımcının, projenin yönetmenini belirtmesi zorunludur.

Senaryomu gönderebilir miyim?
Her üç platform için de senaryo gerekmemektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformları için senaryonun bir taslağının olması sizin yapacağınız görüşmelerin daha verimli geçmesi için faydalı olacaktır.

Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformlarına kabul edildiğim takdirde benden beklenen nedir?
Seçilen projelerin yapımcısının Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformlarına katılması şarttır. Projenin yönetmeninin de sunuma katılmasını tavsiye ederiz. Kurmaca Pitching Platformu için seçilen projelerin yapımcısı ve yönetmeni projelerini 20 Ekim 2016 Perşembe günü, Belgesel Pitching Platformu için seçilen projelerin yapımcısı ve yönetmeni ise 21 Ekim 2016 Cuma günü Antalya Film Forum’a akredite olmuş konuklara ve jüriye sunarlar.

Work In Progress Platformunda hangi tip projelerle başvurulabilir?
Süresi 60 dakikanın üzerinde olan kurmaca, yaratıcı belgesel, deneysel ve animasyon uzun metraj film projeleri ile başvuru yapabilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı post prodüksiyon desteği aldık Work in Progress Platformuna başvurabilir miyiz?
Hayır. Yönetmelikte de belirtildiği üzere başvuramazsınız.

Kurgulanmış görüntüleri DVD olarak gönderebilir miyim?
Hayır. Online başvuru esnasında kurgulanmış görüntüleri Vimeo’ya yüklemeniz ve şifreli linkini bizimle paylaşmanız gerekmektedir.

Work in Progress Platformuna kabul edildiğim takdirde benden beklenen nedir?
Seçilen projenin Work in Progress Platformu’nda gösterilebilmesi için, filmin hikâyesi ve sinematografisi hakkında fikir veren, en fazla üç sahneden oluşan ve 10 dakikayı geçmeyen bir videonun yapımcı tarafından Blu-ray olarak Antalya Film Forum’a teslim edilmesi gerekir. Bu montajın hazırlanmasından önce Antalya Film Forum, filmin yapımcısı ile bir ön görüşme yapacaktır.

Filmin çekimlerinin küçük bir bölümünü yaptım? Work In Progress Platformu’na başvurabilir miyim?
Work In Progress Platformu’na başvurabilmek için projelerin çekimlerinin en az %50’sinin tamamlanmış olması veya projelerin post-prodüksiyon aşamasında olması gerekmektedir. Başvuru esnasında çekim aşamasında olan projelerin Antalya Film Forum’un başlangıcı olan 19 Ekim 2016 tarihine kadar çekimlerinin bitmiş olması gerekir.

Seçilen projelerden birinin senaristiyim. Antalya Film Forum’a katılabilir miyim?
Eğer seçilen projelerden birisinin senaristi iseniz, yapımcınız ile konuşup Kurmaca Pitching veya Belgesel Pitching Platformlarının sunumlarına katılabilirsiniz.

Projemin seçildiğini ne zaman öğrenebilirim?
Danışma Kurulu’nun kararından sonra Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformlarıyla, Work in Progress Platformu’na seçilen film projeleri 19 Eylül 2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar yayımlanır.

Ödül alan projeleri ne zaman ve nasıl öğrenebilirim?
Ödül alan projeler ise Antalya Film Forum’un 22 Ekim 2016 Cumartesi günü yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır. Sonuçlar ayrıca internet sitesi ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Kurmaca Pitching Platformu ödülleri nelerdir?
Kurmaca Pitching Jürisi tarafından belirlenen iki proje başına 30.000 TL ödül ve ödül sertifikası verilir.

Belgesel Pitching Platformu ödülleri nelerdir?
Belgesel Pitching Jürisi tarafından belirlenen iki proje başına 30.000 TL ödül ve ödül sertifikası verilir.

Work In Progress Platformu ödülleri nelerdir?
Work In Progress Platformu’na katılan projelerden Work in Progress Platformu Jürisi tarafından belirlenecek “En İyi” projenin yapım şirketine 100.000 TL ve ödül sertifikası verilir.

Kurmaca Pitching ve Belgesel Pitching Platformları veya Work in Progress Platformunun ödülleri kime verilir?
Parasal ödüller net olup, proje sahibinin yapım şirketine iki taksit halinde ödenir.

ETKİNLİKLER

Etkinlikleri nereden öğrenebilirim?
Antalya Film Forum etkinliklerini internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Etkinlikler herkese açık mı?
İlgili etkinliğin katılım koşullarından öğrenebilirsiniz.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞVURU SÖZLÜĞÜ

Kurmaca Pitching Platformu nedir?
Kurmaca, animasyon, deneysel türünde olan uzun metraj film projelerinin, Antalya Film Forum kapsamındaki geliştirme platformunda yerli ve yabancı film profesyonellerine sunulması.

Belgesel Pitching Platformu nedir?
Belgesel türünde olan uzun metraj film projelerinin, Antalya Film Forum kapsamındaki geliştirme platformunda yerli ve yabancı film profesyonellerine sunulması.

Work in Progress Platformu nedir?
Kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon türünde, çekimin %50’si bitmiş veya tamamlanmış, post-prodüksiyon aşamasındaki uzun metraj film projelerinin yerli ve yabancı film profesyonellerine sunulması.

Yönetmen görüşü nedir?
Yönetmen görüşü, yönetmenin bu projeyi neden çekmek istediği ve nasıl çekeceğini anlatan bir dökümandır. Yönetmenin projeyi çekerken nasıl bir teknik ve stil kullanmayı düşündüğünü, projeyi farklılaştıran unsurları, varsa referans olabilecek diğer filmlerden bahsedilip bakış açısının özetlenmesi beklenir. Antalya Film Forum Pitching Platform’u için bu dökümanın en fazla 2.000 karakter olması beklenir.

Yapımcı görüşü nedir?
Filmin nasıl yapılacağını genel hatlarıyla yapımcının bakış açısıyla anlatan metindir. Mekanlar, oyuncular, post prodüksiyon gibi departmanların özellikleri, filmin nasıl bir ekip tarafından yapılacağı, nasıl pazarlanacağı, nasıl bir satış ve dağıtım stratejisi uygulanacağı, filmin hedef kitlesi, filmin çekimleri bittikten sonra ne tür bir yol izleneceğini anlatır. Genel olarak projenin nasıl ve hangi hedeflerle tasarlanıldığı yapımcı görüşünde yer alır. Yapımcı görüşünde yapımcının projeye neden inandığını ve yönetmenle ilişkisini de anlatması beklenir.

Tretman nedir?
Filmin hikayesinin kısaltılmış hali olarak tanımlanabilir. Hikayenin ana hatları, sahnelerin tamamını içererek anlatılır. Sinopsisten daha uzun olmalıdır ve diyalog kullanılmamalıdır. Antalya Film Forum Pitching Platformu için bu dökümanın en fazla 10 sayfa olması beklenir.