TR EN

Tarihçe

1. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (4 - 10 Ekim 1964)


ÖdülKazanan
En İyi FilmGurbet Kuşları / Birds of Exile (Halit Refiğ) (Artist Film / Recep Ekicigil)
En İyi YönetmenHalit Refiğ (Gurbet Kuşları / Birds of Exile)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Uğur (Acı Hayat / Bitter Life)
En İyi Kadın OyuncuTürkan Şoray (Acı Hayat / Bitter Life)
En İyi Erkek Oyuncuİzzet Günay (Ağaçlar Ayakta Ölür)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuYıldız Kenter (Ağaçlar Ayakta Ölür)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuUlvi Uraz (Yarın Bizimdir)
Jüri Üyeleri: Dr. Avni Tolunay, Bn. Tolunay, Dr. Burhanettin Onat, Prof. İsmail Hakkı Onay, Hadi Yaman, Selahattin Burçkin, Mustafa Yücel, Faruk Kenç

2. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (24 Mayıs - 4 Haziran 1965)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmAşk ve Kin / Love and Grudge (Turgut Demirağ) (And Film / Turgut Demirağ)
En İyi 2. FilmKeşanlı Ali Destanı / Kesanli Ali's Epic (Atıf Yılmaz) (Gün Film / Memduh Ün)
En İyi 3. FilmKaranlıkta Uyananlar / Those Awakening in the Darkness (Ertem Göreç) (Filmo Ltd. / Lütfi Ö. Akad)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Keşanlı Ali Destanı / Kesanli Ali's Epic)
En İyi SenaryoVedat Türkali (Karanlıkta Uyananlar / Those Awakening in the Darkness)
En İyi Görüntü YönetmeniGani Turanlı (Aşk ve Kin / Love and Grudge)
En İyi Özgün MüzikNedim Otyam (Karanlıkta Uyananlar / Those Awakening in the Darkness )
En İyi Kadın OyuncuFatma Girik (Keşanlı Ali Destanı / Kesanli Ali's Epic)
En İyi Erkek OyuncuFikret Hakan (Keşanlı Ali Destanı / Kesanli Ali's Epic)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAliye Rona (Hepimiz Kardeşiz)
En iyi Yardımcı Erkek OyuncuErol Taş (Duvarların Ötesi / Beyond the Walls)
En İyi StüdyoAcar Film
En İyi Kısa FilmBir Damla Suyun Hikâyesi / A Drop of Water's Story (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Nejat Duru, Nurhan Nur, Sabahattin Ataker, Davut Ergün, Mehmet Dinler, Dr. Ak, Bn. Tolunay, Bn. Turgay, Dr. Burhanettin Onat

3. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (24 Mayıs - 4 Haziran 1966)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmBozuk Düzen (Haldun Dormen) (HD Film/Haldun Dormen)
En İyi 2. FilmToprağın Kanı / Blood of the Earth (Atıf Yılmaz) (Birsel Film / Özdemir Birsel)
En İyi 3. FilmMuradın Türküsü (Atıf Yılmaz) (Güven Film / Yoakim Filmeridis)
En İyi YönetmenMemduh Ün (Namusum İçin)
En İyi SenaryoErol Keskin, Haldun Dormen (Bozuk Düzen)
En İyi Görüntü YönetmeniMustafa Yılmaz (Namusum İçin)
En İyi MüzikNedim Otyam (İsyancılar / The Rebels)
En İyi Kadın OyuncuSelma Güneri (Son Kuşlar-Ben Öldükçe Yaşarım / The Last Birds)
En İyi Erkek OyuncuEkrem Bora (Sürtük)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuYıldız Kenter (İsyancılar / The Rebels)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMüşfik Kenter (Bozuk Düzen)
En İyi StüdyoAcar Film (Namusum İçin)
En İyi Kısa FilmTaşların Aşkı / Love of the Stones (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Julien Jenger, Claude Mathiss, Harry Keith, Nejat Duru, Turgut Demirağ, Orhon M. Arıburnu, Kemal Baysal, Dr. Alyanak, Mücahit Beşer, Ümit Deniz, Dr. Burhanettin Onat, Baykan Tözgen, Ethem Soykan, Ata Karatay

4. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (25 Mayıs - 5 Haziran 1967)


ÖdülKazanan
En İyi 1. Dram FilmZalimler (Yılmaz Duru) (Dadaş Film, Cahit Gürpınar)
En İyi 2. Dram FilmHudutların Kanunu / Law of the Border (Ömer Lütfi Akad)(Dadaş Film, Cahit Gürpınar)
En İyi Tarihi FilmBir Millet Uyanıyor / A Nation is Awakening (Ertem Eğilmez) (Arzu Film, Ertem Eğilmez)
En İyi Komedi FilmiGüzel Bir Gün İçin (Haldun Dormen) (HD Film, Haldun Dormen)
En İyi YönetmenYılmaz Duru (Zalimler)
En İyi SenaryoErol Günaydın, Erol Keskin (Güzel Bir Gün İçin)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Uğur (Zalimler)
En İyi Kadın OyuncuFatma Girik (Sürtüğün Kızı)
En İyi Erkek OyuncuYılmaz Güney (Hudutların Kanunu / Law of the Border)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAliye Rona (Zalimler)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErol Günaydın (Güzel Bir Gün İçin)
En İyi StüdyoAcar Film (Çalıkuşu / Firecrest)
En İyi Kısa FilmAy Doğarken (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Claude Mathiss, Faruk Timurtaş, Aclan Sayılgan, Orhan Çağman, Ayfer Feray, Temiz Gürses, Hikmet Türkmen, Charles Courtnay, Muharrem Ergin, Orhon M. Arıburnu, Aram Gülyüz, Emine Işınsu, Orhon Batı, Tarık Buğra

5. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (25 Mayıs - 5 Haziran 1968)


ÖdülKazanan
En İyi 1. Filmİnce Cumali (Yılmaz Duru) (İrfan Film, İrfan Atasoy)
En İyi 2. FilmVesikalı Yarim / My Prostitute Love (Ömer Lütfi Akad) (Şeref Film, Şeref Gür)
En İyi 3. FilmÖlüm Tarlası / The Death Field (Atıf Yılmaz) (Ran Film, Kamran Yüce)
En İyi YönetmenYılmaz Duru (İnce Cumali)
En İyi SenaryoTürkan Duru (İnce Cumali)
En İyi Görüntü YönetmeniGani Turanlı (Ölüm Tarlası / The Death Field)
En İyi Kadın OyuncuTürkan Şoray (Vesikalı Yarim / My Prostitute Love)
En İyi Erkek OyuncuFikret Hakan (Ölüm Tarlası / The Death Field)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAliye Rona (Son Gece / Last Night)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErol Taş (İnce Cumali)
En İyi StüdyoErman Film (Kurbanlık Katil / The Murderer Is the Victim)
En İyi Kısa FilmAltın Bıçaklar (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Faruk Kenç, Orhan Elmas, Dr. Alyanak, Muharrem Ergin, Orhan Çağman, Refik Kemal Arduman, Melih Altınışık, Selahattin Alakavuk, Kaya Çakmakçı

6. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (25 Mayıs - 5 Haziran 1969)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmSeçilmedi.
En İyi 2. FilmBin Yıllık Yol (Yılmaz Duru) (Tuğra Film, Yılmaz Duru)
En İyi 3. Filmİnsanlar Yaşadıkça / As Long as We Live (Memduh Ün) (Kadri Film, Kadri Yurdatap)
En İyi YönetmenSeçilmedi.
En İyi SenaryoTürkan Duru (Bin Yıllık Yol)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Yaver (Öksüz)
En İyi Kadın OyuncuHülya Koçyiğit (Cemile)
En İyi Erkek OyuncuCüneyt Arkın (İnsanlar Yaşadıkça / As Long as We Live)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMuazzez Arçay (Bin Yıllık Yol)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuFerit Şevki (Cemile)
En İyi Çocuk OyuncuZafer Karakaş (Cemile)
En İyi Kısa FilmRüya Gibi (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Nevzat Pesen, Tarık Buğra, Mahir Canova, Julien Jenger, Muhtar Körükçü, Kaya Çakmakçı, Tahir Kutsi Makal, Ayşe Kervancıoğlu, Selçuk Altan, Kamuran Kıratlı, Alaeddin Perveroğlu, Nüzhet Birsel, Muzaffer Tema, Natuk Baytan, Suna Kan, Orhan Erinç

7. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (25 Mayıs - 5 Haziran 1970)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmBir Çirkin Adam (Yılmaz Güney) (Güney Film / Süha Pelitözü)
En İyi 2. FilmKınalı Yapıncak (Orhan Aksoy) (Akün Film/İrfan Ünal)
En İyi 3. FilmBüyük Öç (Yılmaz Duru) (Tuğra Film/Yılmaz Duru)
En İyi YönetmenErtem Eğilmez (Kalbimin Efendisi)
En İyi SenaryoSadık Şendil (Kalbimin Efendisi)
En İyi Görüntü YönetmeniKriton İlyadis (Kınalı Yapıncak)
En İyi Kadın OyuncuBelgin Doruk (Yuvanın Bekçileri)
En İyi Erkek OyuncuYılmaz Güney (Bir Çirkin Adam)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuLale Belkıs (Kalbimin Efendisi)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuHayati Hamzaoğlu (Bir Çirkin Adam)
En İyi Çocuk Oyuncuİlker İnanoğlu (Yumurcak)
En İyi Kısa FilmVurgun (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: İlhan Filmer, Nevzat Pesen, Tarık Buğra, Altan Demirkol, Çetin Şencan, Selçuk Altan, Sadık Şendil, Ali Cemali, Kamuran Kıratlı, Kaya Çakmakçı, Meral Savcı, Işık Aras, Nüvit Kodallı, Melih Başar, Melih Üstüngör, Erdoğan Bağlum

8. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 10 Haziran 1971)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmAnkara Ekspresi (Muzaffer Arslan) (Sine Film, Muzaffer Arslan)
En İyi 2. FilmÖleceksek Ölelim (Orhan Elmas) (Bilgin Film, Bilgin Şenher)
En İyi 3. FilmPamuk Prenses Yedi Cüceler / Snow White and the Seven Dwarfs (Ertem Göreç) (Hisar Film, Özdemir Birsel)
En İyi YönetmenMuzaffer Arslan (Ankara Ekspresi)
En İyi SenaryoBülent Oran (Ankara Ekspresi)
En İyi Görüntü YönetmeniCengiz Tacer (Ankara Ekspresi)
En İyi Kadın OyuncuFiliz Akın (Ankara Ekspresi)
En İyi Erkek OyuncuFikret Hakan (Hasret)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSuna Selen (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler / Snow White and the Seven Dwarfs)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuSadri Alışık (Afacan Küçük Serseri)
En İyi Erkek Karakter OyuncuAvni Dilligil (Kınalı Yapıncak)
En İyi Çocuk OyuncuMenderes Utku (Afacan)
En İyi Kısa FilmHasret (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Selahattin Alakavuk, Nevzat Pesen, Melih Başar, Altan Demirkol, Ali Cemali, İlhan Filmer, Zeki Sözer, Erhan İmset, Selçuk Altan, Nedret Güvenç, Esat Özveren

9. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 10 Haziran 1972)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmZulüm (Atıf Yılmaz) (Sine Film, Muzaffer Arslan)
En İyi 2. FilmSev Kardeşim (Ertem Eğilmez) (Arzu Film, Ertem Eğilmez)
En İyi 3. FilmÜvey Ana / The Stepmother (Ülkü Erakalın) (Kervan Film, Ümit Utku)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Zulüm)
En İyi SenaryoSadık Şendil (Sev Kardeşim)
En İyi Görüntü YönetmeniCengiz Tacer (Zulüm)
En İyi Kadın OyuncuZeynep Aksu (Üvey Ana / The Stepmother)
En İyi Erkek OyuncuMurat Soydan (Zulüm)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFatma Karanfil (Üvey Ana / The Stepmother)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuSüleyman Turan (Güllü)
En İyi Kadın Karakter OyuncuŞükriye Atav (Emine)
En İyi Erkek Karakter OyuncuMünir Özkul (Sev Kardeşim)
Jüri Üyeleri: Sadık Şendil, Esat Özveren, Enver İçli, Nahit Dinç, Erhan İmset, Fatin Erişilgil

10. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 10 Haziran 1973)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmHayat mı Bu? (Orhan Aksoy) (Er Film, Berker İnanoğlu)
En İyi 2. FilmDinmeyen Sızı (Nejat Saydam) (Acar Film, Murat Köseoğlu)
En İyi 3. FilmSuçlu (Mehmet Dinler) (Melek Film, Şahan Haki)
En İyi YönetmenNejat Saydam (Dinmeyen Sızı)
En İyi SenaryoHamdi Değirmencioğlu (Hayat mı Bu?)
En İyi Görüntü YönetmeniMelih Sertesen (Dinmeyen Sızı)
En İyi Kadın OyuncuHülya Koçyiğit (Tanrı Misafiri)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Suçlu)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSemra Sar (Hayat mı Bu?)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuYıldırım Önal (Dinmeyen Sızı)
En İyi Çocuk OyuncuMenderes Utku (Afacan Harika Çocuk)
En İyi StüdyoAcar Film Stüdyosu (Dinmeyen Sızı)
En İyi Kısa FilmYuva Hasreti (Behlül Dal)
Jüri Üyeleri: Mahmut Baler, Nihat Akçan, Melih Başar, Oğuz Özdeş, Ahmet Üstel, Cahit Gürbüzer, Vasil Anas, Metin Çakalıklı, Zeki Özer, Kenan Değer, Atıf Başkan, Tuncer Özal

11. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 10 Eylül 1974)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmDüğün / The Wedding (Ömer Lütfi Akad) (Erman Film, Hürrem Erman)
En İyi 2. FilmBedrana (Süreyya Duru) (Murat Film, Süreyya Duru)
En İyi 3. FilmUmut Dünyası (Safa Önal) (Akün Film, İrfan Ünal)
En İyi YönetmenLütfi Ö. Akad (Düğün / The Wedding)
En İyi SenaryoSadık Şendil (Oh Olsun)
En İyi Görüntü YönetmeniEnver Burçkin (Pir Sultan Abdal)
En İyi MüzikYılmaz Duru (Namus Borcu)
En İyi Kadın OyuncuPerihan Savaş (Bedrana)
En İyi Erkek OyuncuHakan Balamir (Yunus Emre)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuYıldız Kenter (Kızım Ayşe / Ayşe, My Daughter)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuOrçun Sonat (Sokaklardan Bir Kız)
Jüri Üyeleri: Dr. Alyanak, Recai Akçaoğlu, Melih Başar, Atilla Dorsay, Berker İnanoğlu, Prof. Dr. Alim Şerif Onaran, M. Tali Öngören, Sami Şekeroğlu, Semih Tuğrul

12. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 10 Eylül 1975)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmEndişe / Anxiety (Şerif Gören, Yılmaz Güney) (Güney Film, Yılmaz Güney)
En İyi 2. FilmArkadaş / Friend (Yılmaz Güney) (Güney Film, Yılmaz Güney)
En İyi 3. FilmZavallılar / The Poor (Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz) (Güney Film, Yılmaz Güney)
En İyi YönetmenŞerif Gören (Endişe / Anxiety)
En İyi SenaryoYılmaz Güney (Endişe / Anxiety)
En İyi Görüntü YönetmeniKenan Ormanlar (Endişe / Anxiety)
En İyi Özgün MüzikAtilla Özdemiroğlu – Şanar Yurdatapan (Arkadaş / Friend)
En İyi Kadın OyuncuHülya Koçyiğit (Diyet / Blood Money)
En İyi Erkek OyuncuErkan Yücel (Endişe / Anxiety)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSeden Kızıltunç (Zavallılar / The Poor)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErol Taş (Diyet / Blood Money)
Jüri Üyeleri: Semih Tuğrul, Kenan Değer, Faruk Güvenç, Prof. Özdemir Nutku, Mahmut Tali Öngören, Erman Şener, Sadun Tanju, 2 Antalyalı Üye

13. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (18 - 26 Haziran 1976)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmDeli Yusuf (Atıf Yılmaz) (Erman Film, Hürrem Erman)
En İyi 2. FilmMağlup Edilemeyenler (Atıf Yılmaz) (Erler Film, Türker İnanoğlu)
En İyi 3. FilmPisi Pisi (Zeki Ökten) (Özer Film, Enver Özer)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Deli Yusuf)
En İyi SenaryoUmur Bugay (İşte Hayat)
En İyi Görüntü YönetmeniGani Turanlı (Ağrı Dağı Efsanesi / The Legend of Ararat Mountain)
En İyi MüzikMelih Kibar (Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı / The Chaos Class Failed the Class)
En İyi Kadın OyuncuAdile Naşit (İşte Hayat)
En İyi Erkek OyuncuCüneyt Arkın (Mağlup Edilemeyenler)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuDiler Saraç (Pisi Pisi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncuİhsan Yüce (İşte Hayat)
Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Alim Şerif Onaran, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ahmet Gönen, Suna Kan, Nuri Dağtekin, Mehmet Küçükince, Özer Kabaş

14. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (2 - 9 Temmuz 1977)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmKara Çarşaflı Gelin / The Dark-Veiled Bride (Süreyya Duru) (Murat Film, Süreyya Duru)
En İyi 2. FilmKapıcılar Kralı / King of the Doormen (Zeki Ökten) (Çiçek Film, Arif Keskiner)
En İyi 3. FilmMerhaba (Özcan Arca) (Özer Film, Enver Özer)
En İyi YönetmenZeki Ökten (Kapıcılar Kralı / King of the Doormen)
En İyi SenaryoVedat Türkali (Kara Çarşaflı Gelin / The Dark-Veiled Bride)
En İyi Görüntü YönetmeniÇetin Gürtop (Baş Belası / Flying Superboy)
En İyi Kadın OyuncuSemra Özdamar (Kara Çarşaflı Gelin / The Dark-Veiled Bride)
En İyi Erkek OyuncuKemal Sunal (Kapıcılar Kralı / King of the Doormen)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuGönül Hancı (Merhaba)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuHüseyin Peyda (Kara Çarşaflı Gelin / The Dark-Veiled Bride)
En İyi Kısa 1. FilmSafranbolu’da Zaman / Safranbolu:Reflections of Time (Süha Arın)
En İyi Kısa 2. FilmÇöpçüler (Feyzi Tuna)
En İyi Kısa 3. FilmPiri Reis (A. Ulvi - L. Dönmez)
Jüri Üyeleri: Onat Kutlar, Oktay Akbal, Selim İleri, Osman Aydın, Önder Aydınlı, Kami Suveren, Tunca Yönder, Kamuran Yüce, Ahmet Gönen, Prof. Özdemir Nutku, Mahmut Tali Öngören

15. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 8 Temmuz 1978)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmMaden / The Mine (Yavuz Özkan) (Maden Film, Arif Keskiner)
En İyi 2. FilmSelvi Boylum Al Yazmalım / The Girl With The Red Scarf (Atıf Yılmaz) (Yeşilçam Filmcilik, Arif Keskiner)
En İyi 3. FilmFırat’ın Cinleri / The Bad Spirits of the Euphrates (Korhan Yurtsever) (Korhan Film /Korhan Yurtsever)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Selvi Boylum Al Yazmalım / The Girl With The Red Scarf)
En İyi SenaryoUmur Bugay (Çöpçüler Kralı / The King of the Street Cleaners)
En İyi Görüntü YönetmeniÇetin Tunca (Selvi Boylum Al Yazmalım / The Girl With The Red Scarf)
En İyi MüzikCahit Berkay (Fırat’ın Cinleri / The Bad Spirits of the Euphrates )
En İyi Kadın OyuncuHale Soygazi (Maden / The Mine)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Maden / The Mine)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMeral Orhonsay (Maden / The Mine)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuŞener Şen (Çöpçüler Kralı / The King of the Street Cleaners)
En Başarılı Set EkibiMaden / The Mine
En Başarılı Aydınlatma EkibiMaden / The Mine
En İyi Kısa 1. FilmUrartu’nun İki Mevsimi (Süha Arın)
En İyi Kısa 2. FilmLadik 76 (Güner Sarıoğlu)
En İyi Kısa 3. FilmÜç Bölümlü Kısa Film (Özcan Arca)
Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Alim Şerif Onaran, Genco Erkal, Ahmet Gönen, Kami Suveren, Mevlüt Ekinci, Onat Kutlar, Osman Aydın, Ömer Kavur, Şanar Yurdatapan, Tan Oral, Vecdi Sayar

16. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1979)


ÖdülKazanan
En İyi FilmDemiryol (Yavuz Özkan) (Tan Film, Yavuz Özkan)
Yusuf İle Kenan / Gamins d'Istanbul (Ömer Kavur) (Alfa Film, Necip Sarıcı, Ömer Kavur)
En İyi YönetmenYavuz Özkan (Demiryol)
En İyi SenaryoOnat Kutlar, Ömer Kavur (Yusuf İle Kenan / Gamins d'Istanbul)
En İyi MüzikArif Erkin (Kanal / The Canal)
En İyi Kadın OyuncuSevda Ferdağ (Seninle Son Defa)
En İyi Erkek OyuncuFikret Hakan (Demiryol)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSevda Aktolga (Bebek / The Baby - Demiryol)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuKamuran Usluer (Kanal / The Canal)
En İyi Çocuk OyuncuCem Davran (Yusuf İle Kenan / Gamins d'Istanbul)
En İyi Kısa FilmTahtacı Fatma / Fatma of the Forest (Süha Arın)
Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Özdemir Nutku, Hale Soygazi, Selahattin Tonguç, Vecdi Sayar, Atilla Dorsay, Tunca Yönder, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Nurettin Tekindor, Kenan Değer, Tonguç Yaşar

1979 yılında gerçekleştirilemeyen 16. Antalya Film Festivali ödülleri 2011’de verilmiştir.

17. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1980 / 2011)


ÖdülKazanan
En İyi FilmSürü / The Herd (Zeki Ökten) (Güney Film, Yılmaz Güney)
En İyi YönetmenZeki Ökten (Sürü / The Herd - Düşman / The Enemy)
En İyi SenaryoBaşar Sabuncu (Adak / The Sacrifice)
En İyi MüzikZülfü Livaneli (Sürü / The Herd)
En İyi Kadın OyuncuMelike Demirağ (Sürü / The Herd) - Güngör Bayrak (Düşman / Enemy)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Adak / The Sacrifice - Sürü / The Herd) - Aytaç Arman (Düşman / The Enemy)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFehamet Atilla (Düşman / The Enemy)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTuncel Kurtiz (Sürü / The Herd)
Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Özdemir Nutku, Hale Soygazi, Selahattin Tonguç, Vecdi Sayar, Atilla Dorsay, Tunca Yönder, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Nurettin Tekindor, Kenan Değer, Tonguç Yaşar

1980 yılında gerçekleştirilemeyen 17. Antalya Film Festivali ödülleri 2011’de verilmiştir.

18. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (25 Eylül - 4 Ekim 1981)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmSeçilmedi.
En İyi 2. FilmAh Güzel İstanbul / Oh, Beautiful Istanbul (Atıf Yılmaz) (Alfa Film, Necip Sarıcı, Ömer Kavur)
En İyi 3. FilmGül Hasan / Lyckliga Vi / Hasan the Rose (Tuncel Kurtiz)
En İyi YönetmenErden Kıral (Bereketli Topraklar Üzerine / On Fertile Lands)
En İyi SenaryoTuncel Kurtiz - Nurettin Sezer (Gül Hasan / Lyckliga Vi / Hasan the Rose)
En İyi Görüntü YönetmeniSalih Dikişçi (Derya Gülü)
En İyi MüzikNedim Otyam (Derya Gülü)
En İyi Kadın OyuncuMeral Orhonsay (Derya Gülü)
En İyi Erkek Oyuncuİhsan Yüce (Derya Gülü)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMeral Çetinkaya (Hazal)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuYaman Okay (Bereketli Topraklar Üzerine / On Fertile Lands)
Jüri Üyeleri: Cihan Çiftçili, Zuhal Çevik, Mehmet Doğan, Osman Üntürk, Nuri Dağtekin, Ahmet Gönen, Burçak Evren, Turgay Ulusan, Nisa Serezli, Kami Suveren

19. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 9 Ekim 1982)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmÇirkinler de Sever / Ugly But in Love (Sinan Çetin) (Barış Prodüksiyon, Vural Pakel)
En İyi 2. FilmAt / Horse, My Horse (Ali Özgentürk) (Asya Film, Ali Özgentürk)
En İyi 3. FilmKırık Bir Aşk Hikâyesi (Ömer Kavur) (Alfa Film, Necip Sarıcı - Ömer Kavur)
En İyi YönetmenÖmer Kavur (Kırık Bir Aşk Hikâyesi)
En İyi SenaryoYavuz Turgul (Çiçek Abbas / Abbas in Flower)
En İyi Görüntü YönetmeniSalih Dikişçi (Kırık Bir Aşk Hikâyesi)
En İyi Özgün MüzikCahit Berkay (Kırık Bir Aşk Hikâyesi)
En İyi Kadın OyuncuNur Sürer (Bir Günün Hikâyesi / Story Of A Day)
En İyi Erkek OyuncuGenco Erkal (At / Horse, My Horse)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuGüler Ökten (Kırık Bir Aşk Hikâyesi)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuOrhan Çağman (Kırık Bir Aşk Hikâyesi)
Jüri Üyeleri: Bilgin Adalı, Rekin Teksoy, Füruzan, Cihat Çiftçili, Süreyya Duru, Sami Güner, Ekrem Çatay, Önder Aydınlı, Ayşe İçli, Erman Şener, Ahmet Gönen, Nazan Akgün

20. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 9 Ekim 1983)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmFaize Hücum (Zeki Ökten) (FILMPOP, İsmet Kurtuluş)
En İyi 2. FilmDerman / Trost (Şerif Gören, Zeki Ökten) (Gülşah Film, Selim Soydan)
En İyi 3. FilmTomruk (Şerif Gören) (Anadolu Film, Şerif Gören)
En İyi YönetmenZeki Ökten (Faize Hücum)
En İyi SenaryoFehmi Yaşar (Faize Hücum)
En İyi Görüntü YönetmeniOrhan Oğuz (Tomruk)
En İyi MüzikYeni Türkü Topluluğu (Derman / Trost)
En İyi Kadın OyuncuHülya Koçyiğit (Derman / Trost)
En İyi Erkek OyuncuGenco Erkal (Faize Hücum)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAsuman Arsan (Faize Hücum)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTalat Bulut (Derman / Trost)
En İyi Kısa 1. FilmKula’da Üç Gün (Süha Arın)
En İyi Kısa 2. FilmÇocuklar Çiçektir (Yalçın Yelence)
En İyi Canlandırma FilmiSentez (Ateş Benice)
Jüri Üyeleri: Nazan Akgün, Cihat Çiftçili, Atilla Dorsay, Süreyya Duru, İzzet Günay, Prof. Dr. Özdemir Nutku, Ülkü Tamer, Rekin Teksoy, Hayati Tungar, Gani Turanlı, Ziya Uçkan, Süheyla Uysal, Hurşit Yenigün
Onur Ödülü: Lütfi Ö. Akad

21. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (22 - 29 Eylül 1984)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmBir Yudum Sevgi / A Sip of Love (Atıf Yılmaz) (Yeşilçam Film, Atıf Yılmaz)
En İyi 2. FilmKardeşim Benim / My Dear (Nesli Çölgeçen) (Sene Film, Nevzat Şenol)
En İyi 3. FilmKaşık Düşmanı / La Chambre de Mariage (Bilge Olgaç) (Tek Film Video, Mehmet Ali Yılmaz)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Bir Yudum Sevgi / A Sip of Love)
En İyi SenaryoBilge Olgaç (Kaşık Düşmanı / La Chambre de Mariage)
En İyi Görüntü YönetmeniSelçuk Taylaner (Kardeşim Benim / My Dear)
En İyi MüzikYalçın Tura (Bir Yudum Sevgi / A Sip of Love)
En İyi Kadın OyuncuHale Soygazi (Bir Yudum Sevgi / A Sip of Love)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Pehlivan / Der Ringkämpfer)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuZuhal Olcay (İhtiras Fırtınası)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMacit Koper (Bir Yudum Sevgi / A Sip of Love)
Jüri Üyeleri: Lütfi Ö. Akad, Sadri Alışık, Umur Bugay, Yıldız Kenter, Rekin Teksoy, Cihat Çiftçili, Emin Gerçeker, Necati Onursal, Sema Ece, Semre Yener
Onur Ödülü: Sezer Sezin

22. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (22 - 29 Eylül 1985)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmDul Bir Kadın / A Widow (Atıf Yılmaz) (Mine Film, Kadri Yurdatap)
En İyi 2. Film14 Numara / Number 14 (Sinan Çetin) (Hakan Film, Hakan Balamir)
En İyi 3. FilmBir Avuç Cennet / En Handfull Paradis (Muammer Özer) (Mine Film, Kadri Yurdatap)
En İyi YönetmenSinan Çetin (14 Numara / Number 14)
En İyi SenaryoMuammer Özer (Bir Avuç Cennet / En Handfull Paradis)
En İyi Görüntü YönetmeniOrhan Oğuz (Dul Bir Kadın / A Widow)
En İyi Özgün MüzikTarık Öcal (Bir Avuç Cennet / En Handfull Paradis)
En İyi Kadın OyuncuZuhal Olcay (Amansız Yol / Desperate Road)
En İyi Erkek OyuncuHakan Balamir (14 Numara / Number 14)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuKeriman Ulusoy (14 Numara / Number 14)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuEngin İnal (Bir Kadın Bir Hayat)
Jüri Üyeleri: Lütfi Ö. Akad, Rekin Teksoy, Selda Alkor, Müşfik Kenter, Metin Deniz, Süreyya Duru, Halim Horasan, Nejat Gökçe, İhsan Yüceözsoy, Alpaslan Öner, Mevlüde Aydın, Süleyman Akyüz

23. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (22 - 29 Eylül 1986)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmAaahh Belinda / Oh, Belinda (Atıf Yılmaz) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi 2. FilmYılanların Öcü (Şerif Gören) (Emek Film, Nazmi Özer)
En İyi 3. FilmAdı Vasfiye / Her Name Is Vasfiye (Atıf Yılmaz) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi YönetmenAtıf Yılmaz (Aahh Belinda / Oh, Belinda)
En İyi SenaryoYavuz Turgul (Züğürt Ağa / The Agha)
En İyi Görüntü YönetmeniAytekin Çakmakçı (Yılanların Öcü)
En İyi MüzikAtilla Özdemiroğlu (Kurbağalar - Züğürt Ağa / The Agha)
En İyi Kadın OyuncuMüjde Ar (Aaahh Belinda / Oh, Belinda - Adı Vasfiye / Her Name Is Vasfiye)
En İyi Erkek OyuncuKadir İnanır (Yılanların Öcü)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFüsun Demirel (Züğürt Ağa / The Agha)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErdal Özyağcılar (Yılanların Öcü)
En İyi StüdyoFono Film Stüdyosu
Jüri Özendirme ÖdülüBeyaz Bisiklet / The White Bicycle (Elif Film / Mehmet Taluğ)
Jüri Üyeleri: Süha Tanık, Prof. Dr. Alim Şerif Onaran, Memduh Ün, Bedri Koraman, Osman Seden, Faruk Bayhan, Atilla Dorsay, Nejat Gökçe, Metin Kasapoğlu, İsa Çelik, Tanju Gürsu

24. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (6 - 9 Ekim 1987)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmMuhsin Bey / Mr. Muhsin (Yavuz Turgul) (Umut Film, Abdurrahman Keskiner)
En İyi 2. FilmAnayurt Oteli / Motherland Hotel (Ömer Kavur) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi 3. FilmHayallerim Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You (Atıf Yılmaz) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi YönetmenÖmer Kavur (Anayurt Oteli / Motherland Hotel)
En İyi SenaryoYavuz Turgul (Muhsin Bey / Mr. Muhsin)
En İyi Görüntü YönetmeniÇetin Tunca (Hayallerim Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You)
En İyi MüzikAtilla Özdemiroğlu (Muhsin Bey / Mr. Muhsin)
En İyi Kadın OyuncuTürkan Şoray (Hayallerim Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You)
En İyi Erkek OyuncuŞener Şen (Muhsin Bey / Mr. Muhsin)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuHümeyra (Asiye Nasıl Kurtulur)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuUğur Yücel (Muhsin Bey / Mr. Muhsin)
En İyi StüdyoSinefekt (Hayallerim Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You)
Jüri Üyeleri: Hulki Saner, Feyzi Tuna, Fatma Girik, Sami Şekeroğlu, Turgut Özakman, Hasan Türere, Faruk Bayhan, İbrahim Altınsay, Halim Horasan
Onur Ödülü: Metin Erksan

25. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (15 - 22 Ekim 1988)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmGece Yolculuğu / Night Journey (Ömer Kavur) (Alfa Film, Ömer Kavur)
En İyi 2. FilmDolunay / Full Moon (Şahin Kaygun) (ART Film, Şahin Kaygun)
En İyi 3. FilmZincir (Korhan Yurtsever) (Varlık Film, Lokman Kondakçı)
En İyi YönetmenÖmer Kavur (Gece Yolculuğu / Night Journey)
En İyi SenaryoÖdül verilmedi.
En İyi Görüntü YönetmeniSalih Dikişçi (Gece Yolculuğu / Night Journey - Dolunay / Full Moon)
En İyi MüzikAtilla Özdemiroğlu (Gece Yolculuğu / Night Journey - Kaçamak / The Love Affair)
En İyi Kadın OyuncuGülşen Bubikoğlu (Kurtar Beni)
En İyi Erkek OyuncuAytaç Arman (Gece Yolculuğu / Night Journey)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFatoş Sezer (Kurtar Beni)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTanju Gürsu (Kurtar Beni)
En İyi StüdyoÖdül verilmedi.
Jüri Üyeleri: Orhan Aksoy, İhsan Yüce Özsoy, Oğuz Makal, Fikret Hakan, Ünal Uzun, Burçak Evren, Tarık Dursun Kakınç, Faruk Bayhan, Abdurrahman Keskiner
Onur Ödülü: Ertem Eğilmez

26. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (2 - 8 Ekim 1989)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmUçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite (Tunç Başaran) (Magnum Filmi, Tunç Başaran)
En İyi 2. FilmSis / The Fog (Zülfü Livaneli) (Inter Film, Zülfü Livaneli)
En İyi 3. FilmHanım / Madame (Halit Refiğ) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi YönetmenHalit Refiğ (Hanım / Madame)
En İyi SenaryoFeride Çiçekoğlu (Uçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite)
En İyi Görüntü YönetmeniErdal Kahraman (Uçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite - Arkadaşım Şeytan / Devil, My Friend - Ölü Bir Deniz)
En İyi MüzikSelim Atakan (Ölü Bir Deniz)
En İyi Kadın OyuncuNur Sürer (Uçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Üçüncü Göz / The Third Eye)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMeral Oğuz (Filim Bitti)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMenderes Samancılar (Sis / The Fog)
En İyi StüdyoŞafak Film Stüdyosu (Filim Bitti)
En İyi Kurguİsmail Kalkan (Filim Bitti - Üçüncü Göz / The Third Eye)
Jüri Özel ÖdülüErtem Eğilmez (Arabesk)
Jüri Özel ÖdülüEşref Kolçak (Hanım / Madame)
Jüri Özel ÖdülüOzan Bilen (Uçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite)
Dr. Avni Tolunay Halk ÖdülüUçurtmayı Vurmasınlar / Don't Let Them Shoot the Kite (Tunç Başaran) (Magnum Filmi, Tunç Başaran)
Jüri Üyeleri: Hürrem Erman, Türker Atakan, Sabahattin Atmaca, Yavuz Bülent Bakiler, Rafet Bintez, Atilla Dorsay, İzzet Günay, Nuri Çetin, Doç. Dr. Faruk Kalkan, Yavuz Turgul, Kadri Yurdatap

27. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (2 - 8 Ekim 1990)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmKarılar Koğuşu / Women's Ward (Halit Refiğ) (Erler Film, Türker İnanoğlu)
En İyi 2. FilmKarartma Geceleri (Yusuf Kurçenli) (Senar Film, Senar Turgut)
En İyi 3. FilmCamdan Kalp (Fehmi Yaşar) (Moda Film, Fehmi Yaşar)
En İyi YönetmenHalit Refiğ (Karılar Koğuşu / Women's Ward)
Yusuf Kurçenli (Karartma Geceleri)
En İyi SenaryoSüheyla Acar Kalyoncu (Bütün Kapılar Kapalıydı / All Doors Were Closed)
En İyi Görüntü YönetmeniErtunç Şenkay (İkili Oyunlar - Büyük Yalnızlık)
En İyi MüzikAtilla Özdemiroğlu (Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni / The Unforgettable Director of Love Movies)
En İyi Kadın OyuncuHülya Koçyiğit (Karılar Koğuşu / Women's Ward)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Karartma Geceleri)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAyşegül Ünsal (Karılar Koğuşu / Women's Ward)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTuncer Necmioğlu (Karılar Koğuşu / Women's Ward)
En İyi StüdyoFono Film Stüdyosu
En İyi KurguMevlüt Koçak
Jüri Özel ÖdülüMemduh Ün
Jüri Üyeleri: Şerafettin Gür, Engin Ardıç, Erdoğan Tokatlı, Erdoğan Kahya, Ekrem Bora, Enver Özer, Avni Özgürel, Alev Olgun, Faik Cesur, Muzaffer Hiçdurmaz, Cem Odman

28. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (11 - 17 Kasım 1991)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmGizli Yüz / The Secret Face (Ömer Kavur) (Alfa Film, Ömer Kavur)
En İyi 2. FilmAteş Üstünde Yürümek (Yavuz Özkan) (Z1 Film, Yavuz Özkan)
En İyi 3. FilmSoğuktu ve Yağmur Çiseliyordu / It Was Cold and Drizzling (Engin Ayça) (Erka Film, Erhan Erzurumlu)
MansiyonUzlaşma / The Consensus (Oğuzhan Tercan) (Belge Film, Sabahattin Çetin)
MansiyonDevlerin Ölümü (İrfan Tözüm) (Muhteşem Film, İrfan Tözüm)
En İyi YönetmenYavuz Özkan (Ateş Üstünde Yürümek)
En İyi SenaryoOrhan Pamuk (Gizli Yüz / The Secret Face)
En İyi Görüntü YönetmeniErtunç Şenkay (Ateş Üstünde Yürümek - Seni Seviyorum Rosa / I Love You, Rosa)
En İyi MüzikCahit Berkay (Gizli Yüz / The Secret Face)
En İyi Kadın OyuncuSumru Yavrucuk (Seni Seviyorum Rosa / I Love You, Rosa)
En İyi Erkek OyuncuEkrem Bora (Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu / It Was Cold and Drizzling)
Fikret Kuşkan (Gizli Yüz / The Secret Face)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuGülsen Tuncer (Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu / It Was Cold and Drizzling)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuHayati Hamzaoğlu (Tatar Ramazan)
En İyi StüdyoFono Film Stüdyosu (Ateş Üstünde Yürümek)
En İyi KurguMevlüt Koçak (Ateş Üstünde Yürümek - Gizli Yüz / The Secret Face)
Jüri Üyeleri: Ertem Göreç, Prof. Metin Sözen, Turgut Aslan, Fehmi Yaşar, Doç. Yalçın Tura, Necip Sarıcı, Hülya Koçyiğit, Cengiz Tacer, Canan Arsoy, Tülay Bilginer, Mustafa Uysal

29. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (19 - 24 Ekim 1992)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmCazibe Hanımın Gündüz Düşleri / Les Rêveries de Madame Cazibe (İrfan Tözüm) (Muhteşem Film, İrfan Tözüm)
En İyi 2. FilmFikrimin İnce Gülü / The Yellow Mercedes (Tunç Okan) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi 3. FilmKapıları Açmak (Osman Sınav) (Sinegraf, Osman Sınav)
En İyi YönetmenTunç Okan (Fikrimin İnce Gülü / The Yellow Mercedes)
En İyi SenaryoMacit Koper (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri / Les Rêveries de Madame Cazibe)
En İyi Görüntü YönetmeniUğur İçbak (Denize Hançer Düştü)
En İyi MüzikMünir Nurettin Beken (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri / Les Rêveries de Madame Cazibe)
En İyi Kadın OyuncuLale Mansur (Düş Gezginleri / Walking After Midnight)
En İyi Erkek OyuncuMehmet Aslantuğ (Kapıları Açmak)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSerap Aksoy (İki Kadın / Two Women)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTuncer Necmioğlu (Yağmur Beklerken)
En İyi KurguAndre Goultier (Fikrimin İnce Gülü / The Yellow Mercedes)
Jüri Üyeleri: Hürrem Erman, Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, Duygu Asena, Emin Gerçeker, Abdülkadir Kalender, Cüneyt Arkın, Fevzi Tuna, İsa Çelik, Burçak Evren, Doç. Dr. Zafer Doğan, Şerafettin Gür

30. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (17 - 20 Ekim 1993)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmMavi Sürgün / The Blue Exile (Erden Kıral) (Kentel Film, Kenan Ormanlar)
En İyi 2. FilmGölge Oyunu / The Shadow Play (Yavuz Turgul) (Erler Film, Türker İnanoğlu)
En İyi 3. FilmYalancı / The Liar (Osman Sınav) (TRT)
En İyi YönetmenErden Kıral (Mavi Sürgün / The Blue Exile)
En İyi SenaryoYavuz Turgul (Gölge Oyunu / The Shadow Play)
En İyi Görüntü YönetmeniVilko Filac (Çıplak / The Nude)
En İyi MüzikCan Hakgüder (Ay Vakti)
En İyi Kadın OyuncuMüjde Ar (Yolcu / The Passenger)
En İyi Erkek OyuncuMehmet Aslantuğ (Yalancı / The Liar)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuDemet Akbağ (Tersine Dünya / A World Upside Down)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuFikret Hakan (Yalancı / The Liar)
En İyi KurguŞevket Uysal (Amerikalı)
En İyi SeslendirmeYeni Lale Film Stüdyosu (Çıplak - Mavi Sürgün / The Blue Exile)
En İyi LaboratuarSinefekt Stüdyosu (Amerikalı - Ay Vakti - Çıplak / The Nude)
Jüri Özel ÖdülüAli Özgentürk (Çıplak / The Nude)
Jüri Üyeleri: Tunç Başaran, Orhan Aksoy, Hülya Koçyiğit, İbrahim Karamemet, Engin Cezzar, Müfit Kayacan, Atilla Dorsay, Nedim Otyam, Naci Güçhan

31. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1994)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmYengeç Sepeti / Lobster Pot (Yavuz Özkan) (Z1 Film, Yavuz Özkan)
En İyi 2. FilmYumuşak Ten / Soft Skin (Orhan Aksoy) (Penta Film, Orhan Aksoy)
En İyi 3. FilmManisa Tarzanı / Tarzan of Manisa (Orhan Oğuz) (Odak Film, Cengiz Ergun)
En İyi YönetmenYavuz Özkan (Yengeç Sepeti / Lobster Pot)
En İyi SenaryoNuray Oğuz (Manisa Tarzanı / Tarzan of Manisa)
En İyi Görüntü YönetmeniUğur İçbak (İz / The Track)
En İyi MüzikSerdar Kalafatoğlu (Bir Aşk Uğruna)
En İyi Kadın OyuncuTürkan Şoray (Bir Aşk Uğruna)
En İyi Erkek OyuncuSadri Alışık, Mehmet Aslantuğ (Yengeç Sepeti / Lobster Pot)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuDerya Alabora (Yengeç Sepeti / Lobster Pot - İz / The Track)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTuncel Kurtiz (Bir Aşk Uğruna) - Oktay Kaynarca (Yengeç Sepeti / Lobster Pot)
En İyi KurguSerdar Karadeniz (Yengeç Sepeti / Lobster Pot)
En İyi LaboratuarŞafak Film (Yengeç Sepeti / Lobster Pot - Gece Melek ve Bizim Çocuklar / The Night, Angel and Our Children)
Jüri Üyeleri: Tunç Başaran, Tanju Gürsu, Kenan Ormanlar, Şerif Sezer, Agah Özgüç, Prof. Dr. Zafer Doğan, Yrd. Doç. Alev İdrisoğlu

32. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1995)


ÖdülKazanan
En İyi FilmBöcek / The Cockroach (Ümit Elçi) (Aksiyon Film, Kadir Yılmaz)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüÖzlem, Düne, Bugüne, Yarına (Tülay Eratalay) (TRT)
T.C. Kültür Bakanlığı Özel ÖdülüAşk Ölümden Soğuktur / Love is Colder Than Death (Canan Gerede) (UFP, Faruk Aksoy)
Belgin Doruk Özel ÖdülüBir Kadının Anatomisi (Yavuz Özkan) (Z1 Film, Yavuz Özkan)
Sadri Alışık ÖdülüSekizinci Saat (Cemal Gözütok) (Belge Film, Sabahattin Çetin)
En İyi YönetmenCanan Gerede (Aşk Ölümden Soğuktur / Love is Colder Than Death)
En İyi SenaryoAykut Tankuter - Artun Yeres (Özlem, Düne, Bugüne Yarına)
En İyi Görüntü YönetmeniJurgen Jurges (Aşk Ölümden Soğuktur / Love is Colder Than Death)
Ertunç Şenkay (Bir Kadının Anatomisi)
En İyi MüzikMazlum Çimen (Soğuk Geceler / Kalte Nächte)
En İyi Kadın OyuncuZuhal Gencer (Sekizinci Saat)
En İyi Erkek OyuncuHalil Ergün (Böcek / The Cockroach)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuTomris Oğuzalp (Gerilla / The Guerrilla)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMustafa Avkıran (Sokaktaki Adam / The Ordinary Man)
En İyi LaboratuarŞafak Film Stüdyosu
Onat Kutlar Jüri Özel ÖdülüŞebnem Taçal (Özlem, Düne, Bugüne, Yarına)
Jüri Üyeleri: Hulki Saner, Müjde Ar, Şerif Gören, Zeynep Avcı, Burçak Evren, Prof. Ünsal Oskay, Latife Mamıkoğlu


1. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
Kültür Bakanlığı En İyi Film ÖdülüTanrının Arabası / God’s Chariot (Vincent Mayrant)
Kültür Bakanlığı En İyi Video ÖdülüKriks Kriks (Angela Melitopoulos, Utku Ömeroğlu)
Antalya Büyükşehir Bld. ÖdülüAnemone (Carole Rouland)
AKSAV Özel ÖdülüAqua (Kaan Şensoy)
Jüri Özel ÖdülüOturma Odası / The Livingroom (Rao Heidmets)
İdil Turizm Yapımcı ÖdülüGece Otobüsü / Night Bus (Stephan Wagner)
Club Alda Özel ÖdülüKoltuk Değneklerinden Kanat Yapmak / Making Wings out of Crutches (Ahmet Uluçay)
Hotel Sultan Saray ÖdülüYaşam ile Karşılaşmak / Meeting With Life (Joszef Szolnoki)
Club Akman ÖdülüApartman 12 / Apartment 12 (Carlotta Cerquetti)
Beldibi Şampiyon Tatil Köyü Ödülü5. Bölüm / 5th Episode (Rene A. Hazekamp)
Beldibi Club Salima ÖdülüPiknik Zamanı / Picnic Time (Michael Sasso)
Adonis Hotel ÖdülüRegina (Einar Thor Gunnlaugsson)
Antalya Sheraton V. Hotel ÖdülüSınırda / On The Edge (German Kral)
Jüri Üyeleri: Cevat Çapan, Beral Marda, Dr. Szabolcs Haffner, Klaus Eder, Christine Gendre, Anna Kessissoglou, Ula Stöckl, Prof. Dr. Dursun Gökdağ

33. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1996)


ÖdülKazanan
En İyi FilmTabutta Rövaşata / Somersault in a Coffin (Derviş Zaim) (IFR, Ezel Akay)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüSen de Gitme / Please Don't Go (Tunç Başaran) (Magnum Film, Tunç Başaran)
Muhsin Ertuğrul Özel ÖdülüMum Kokulu Kadınlar / Wax-scented Women (İrfan Tözüm) (Muhteşem Film, İrfan Tözüm)
En İyi YönetmenTunç Başaran (Sen de Gitme / Please Don't Go)
En İyi SenaryoDerviş Zaim (Tabutta Rövaşata / Somersault in a Coffin)
En İyi Görüntü YönetmeniTevfik Şenol – Yusuf Güven (Yaban)
En İyi MüzikYalçın Tura (Sen de Gitme / Please Don't Go)
En İyi Kadın OyuncuYasemin Alkaya – Hande Ataizi (Mum Kokulu Kadınlar / Wax-scented Women)
En İyi Erkek OyuncuAhmet Uğurlu (Tabutta Rövaşata / Somersault in a Coffin)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMeriç Başaran (Sen de Gitme / Please Don't Go)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuCengiz Sezici (Kış Çiçeği / Winterblume / Winter Flowers)
En İyi KurguMustafa Preşeva (Tabutta Rövaşata / Somersault in a Coffin)
En İyi Laboratuarİmaj Stüdyosu (Sen de Gitme / Please Don't Go)
Yılmaz Zafer En İyi Kadın OyuncuSermin Karaali (Işıklar Sönmesin)
Yılmaz Zafer En İyi Erkek OyuncuRuhi Sarı (Sen de Gitme / Please Don't Go)
Jüri Üyeleri: Kadri Yurdatap, Erden Kıral, Şener Akıncılar, Selda Alkor, Sabahattin Çetin, Prof. Dr. Naci Güçhan, Ali Ulvi Uyanık, Doç. Dr. Oğuz Makal, Nur Sürer
Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Atıf Yılmaz, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Türkan Şoray


2. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmSiyah ve Beyaz / Black & White (Tigran Xmalian)
En İyi VideoNa… Bummm (Peter Szoboszlay)
AKSAV Film ÖdülüAni Ayrılış / Immediate Departure (Thomas Briat)
AKSAV Video ÖdülüBina / Edifice (Frank Magnant) - Aşkın Tablosu / Portrait of Love (Beriou)
Jüri Özel Ödülüİnci Deniz Dibinde / Pearl in the Deep Sea (Ahmet Uluçay)
SunExpress Özel ÖdülüDenizatı / Seahorse (Kaan Şensoy)
Sheraton Voyager Özel ÖdülüToccata Con Fuoco (Moczar Istvan, Roka Ildiko)
Onur Ödülü: Geçmişin Kentleri:Brugge / Cities of The Past:Brugge (Thomas Briat)

ÖdülKazanan
Geçmişin KentleriSiena / Cities of The Past:Siena (Thomas Briat)
Jüri Üyeleri: Zhang Xu, Prof. Dr. Zafer Doğan, Prof. Emil Knebel, Peter Hledik, Peter Callas, Mehmet Basutçu, Osman Şahin

34. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1997)


ÖdülKazanan
En İyi FilmHamam / Hamam:The Turkish Bath (Ferzan Özpetek) (AFS Yapım, Ferzan Özpetek)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüMasumiyet / Innocence (Zeki Demirkubuz) (Mavi Film, Zeki Demirkubuz)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüUsta Beni Öldürsene / Sawdust Tales (Barış Pirhasan) (UFP, Fatih Aksoy)
En İyi YönetmenFerzan Özpetek (Hamam / Hamam:The Turkish Bath)
En İyi SenaryoBarış Pirhasan (Usta Beni Öldürsene / Sawdust Tales)
En İyi Görüntü YönetmeniErdal Kahraman (Kuşatma Altında Aşk / Love Under Siege - Nihavend Mucize / Miracle Ma Non Troppo)
En İyi MüzikPivio-Aldo D. Scaltzi (Hamam / Hamam:The Turkish Bath)
En İyi Kadın OyuncuDerya Alabora (Masumiyet / Innocence)
En İyi Erkek OyuncuTanju Gürsu (Köpekler Adası / Island of Dogs)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuMeral Çetinkaya (Solgun Bir Sarı Gül)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuHaluk Bilginer (Masumiyet / Innocence)
En İyi Sanat YönetmeniAnnie G. Pertan (Kuşatma Altında Aşk / Love Under Siege)
En İyi KurguMevlüt Koçak (Nihavend Mucize / Miracle Ma Non Troppo - Kuşatma Altında Aşk / Love Under Siege)
En İyi LaboratuarŞafak Film Stüdyosu - Sinefekt Stüdyosu - Fono Film Stüdyosu
Falez Oteli Özel ÖdülüSolgun Bir Sarı Gül (TRT)
Jüri Özel MansiyonKasaba / The Small Town (Nuri Bilge Ceylan)
Jüri Üyeleri: Memduh Ün, Yılmaz Atadeniz, Cem Odman, Rekin Teksoy, Abdurrahman Keskiner, Kami Suveren, Selma Güneri, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Engin Cezzar
Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Fikret Hakan, Müjde Ar, Nejat Saydam, Yılmaz Duru

35. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1998)


ÖdülKazanan
En İyi 1. FilmYara / The Wound (Yılmaz Arslan)
En İyi 2. FilmGemide / On Board (Serdar Akar) (Yeni Sinemacılar, Sevil Demirci)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüKaçıklık Diploması (Tunç Başaran) (Mine Film, Kadri Yurdatap)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüKarışık Pizza / Mixed Pizza (Umur Turagay) (UFP, Faruk Aksoy)
En İyi YönetmenSerdar Akar (Gemide / On Board)
En İyi SenaryoTurgut Yasalar (Leoparın Kuyruğu)
En İyi Görüntü YönetmeniErtunç Şenkay (Kaçıklık Diploması)
En İyi MüzikUğur Dikmen (Eski Fotoğraflar)
En İyi Kadın OyuncuYelda Kaymakçı Reynaud (Yara / The Wound)
En İyi Erkek OyuncuErkan Can (Gemide / On Board)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSevda Ferdağ (Ağır Roman / Cholera Street)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMustafa Uğurlu (Ağır Roman / Cholera Street)
En İyi Sanat YönetmeniMustafa Ziya Ülkenciler (Ağır Roman / Cholera Street)
En İyi KurguNevzat Dişiaçık (Gemide / On Board)
Bülent Özdemir (Karışık Pizza / Mixed Pizza)
En İyi LaboratuarSinefekt (Karışık Pizza / Mixed Pizza)
TRT Özel ÖdülüEski Fotoğraflar (Grup 3 Ajans, Ahmet Uğurlu, Necef Uğurlu)
Jüri Üyeleri: Hülya Koçyiğit, Engin Ayça, Menderes Samancılar, Enver Özer, Cengiz Ergun, Paşa Gündoğdu, Saim Yavuz, Doç. Yalçın Tura, Bülent Oran, Doç. Dr. Alev İdrisoğlu, Necmettin Varlı
Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Fatma Girik, Memduh Ün, Kemal Sunal


4. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Ulusal Kısa Film ÖdülüSınır / Border (Gani Rüzgar Şavata)
En İyi Ulusal Kısa Video ÖdülüDünyayı Kurtaran Adam / The Man Who Saves the World (Ateş Benice)
En İyi Uluslararası Kısa Film ÖdülüBenim Ülkem / My Country (Milos Radovic)
En İyi Uluslararası Kısa Video ÖdülüSenin İçin Deli Oluyorum / Crazy for You (Akram Zaatari)
Jüri Özel Mansiyon ÖdülüTur / Circuit (Gaston Duprot & Mariano Cohn)
Kent Konseyi Yrl Gündem 21 ÖdülüKalabalıkken / When It Was Crowded (Nihan Gider & Afet Ertopçu) - Mavi Şehir / Blue City (David Birdsell)
Jüri Üyeleri: Katayoun Beglari, Gönül Dönmez Colin, Nizam Eren, Salah Hashem, Miroljub Vuckovic

36. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 1999)


ÖdülKazanan
En İyi FilmSalkım Hanımın Taneleri / Mrs. Salkim's Diamonds (Tomris Giritlioğlu) (Avşar Film, Şükrü Avşar)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüMayıs Sıkıntısı / Clouds of May (Nuri Bilge Ceylan)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüÜçüncü Sayfa / The Third Page (Mavi Film, Zeki Demirkubuz)
En İyi YönetmenNuri Bilge Ceylan (Mayıs Sıkıntısı / May Clouds)
En İyi SenaryoZeki Demirkubuz (Üçüncü Sayfa / The Third Page)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Utku (Üçüncü Sayfa / The Third Page)
En İyi MüzikTamer Çıray (Salkım Hanımın Taneleri / Mrs. Salkim's Diamonds)
En İyi Kadın OyuncuBaşak Köklükaya (Üçüncü Sayfa / The Third Page)
En İyi Erkek OyuncuUğur Polat (Salkım Hanımın Taneleri / Mrs. Salkim's Diamonds)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSerra Yılmaz (Harem Suare)
Inge Keller (Lola ve Bilidikid / Lola and Billy the Kid)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErcan Yazgan (Duruşma / Trial)
En İyi Sanat YönetmeniMustafa Ziya Ülkenciler (Salkım Hanımın Taneleri / Mrs. Salkim's Diamonds)
En İyi KurguMevlüt Koçak (Salkım Hanımın Taneleri / Mrs. Salkim's Diamonds)
En İyi LaboratuarFono Film Stüdyosu (Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May)
Jüri Üyeleri: Şener Akıncılar, Cahit Berkay, Atilla Dorsay, Kutay Köktürk, Çolpan İlhan, Ünsal Oskay, Işıl Özgentürk, Necip Sarıcıoğlu, Ahmet Soner, Mine Vargı, Fehmi Yaşar

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Şerif Gören, Nedim Otyam, Cahit Berkay, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Türker İnanoğlu, Osman Şahin, Hayati Hamzaoğlu
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Münir Özkul


5. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
Kültür Bakanlığı Özel ÖdülüBoran (Hüseyin Karabey)
En İyi Dramatik FilmFuneral (Janos Szasz)
Jüri Özel Ödülü / DramatikSlide Rule (William D. Kruse)
Jüri Özel Ödülü / DramatikForsaken (Tim Burgin & Luke O’Neill)
En İyi Belgesel FilmA Season Outside (Amar Kanwar)
Jüri Özel Ödülü / BelgeselOur Stork (Livia Gyarmathy)
En İyi Deneysel FilmHurtle (Shona Mc Gullach)
Jüri Özel Ödülü / DeneyselPlaying Possum (Peter Salmon)
En İyi Canlandırma FilmLittle Dark Poet (Mike Booth)
Antalya Kent Konseyi Sempati Ödülü / Yerli YapımÖtekiler (Taylan Sezginer)
Antalya Kent Konseyi Sempati Ödülü / Yabancı YapımOur Stork (Livia Gyarmathy)
Jüri Üyeleri: Vecdi Sayar, Derviş Zaim, Barbara Lorey de Lacharriere, Philippe Avril, Max Tessier
Antalya Kent Konseyi Seçici Kurulu: Kenan Değer, İsmet Aydın, Olcay Konya, Zeliha Efe, Saliha Ş. Yiğiter, Ömer Yahşi, Mebruke Ersöz

37. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 2000)


ÖdülKazanan
En İyi FilmGüle Güle (Zeki Ökten) (UFP, Faruk Aksoy)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüMelekler Evi / House of Angels (Ömer Kavur) (Alfa Film, Ömer Kavur)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüFiller ve Çimen / Elephants and Grass (Derviş Zaim) (Marathon Film, Derviş Zaim)
En İyi YönetmenDerviş Zaim (Filler ve Çimen / Elephants and Grass)
En İyi SenaryoFatih Altınöz (Güle Güle)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Utku (Melekler Evi / House of Angels)
En İyi MüzikCahit Berkay (Melekler Evi / House of Angels)
En İyi Kadın OyuncuSanem Çelik (Filler ve Çimen / Elephants and Grass)
En İyi Erkek OyuncuTalat Bulut (Melekler Evi / House of Angels)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNilüfer Aydan (Renkli Türkçe / The Colored - Turkish)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuŞükran Güngör - Eşref Kolçak (Güle Güle)
En İyi Sanat YönetmeniMustafa Ziya Ülkenciler (Filler ve Çimen / Elephants and Grass)
En İyi KurguMustafa Preşeva (Filler ve Çimen / Elephants and Grass)
En İyi LaboratuarÖdül verilmedi.
Jüri Özel ÖdülüKutay Özcan (Eylül Fırtınası / After the Fall)
Türvak Halk Jürisi Özel ÖdülüGüle Güle (UFP, Faruk Aksoy)
Jüri Üyeleri: Orhan Günşiray, Prof.Dr. Yüksel Bingöl, Sabahattin Çetin, Celal Çimen, Doç. Dr. Ünlen Demiralp, Abdurrahman Keskiner, Tanju Gürsu, Nur Sürer, Yalçın Tura, Uğur Vardan, Artun Yeres

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Kadir İnanır, Ekrem Bora, Orhan Günşiray, Sümer Tilmaç, Filiz Akın, Zülfü Livaneli, Orhan Aksoy
Yıldırım Önal Anı Ödülü: İsmet Ay


6. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmStop 99 / Bus (Reto Caffi)
En İyi Dramatik VideoBüyük Harf C / Capital C (Aslı Özge)
En İyi Belgesel FilmÇölün Mavi Gözü Aral / Aral Blue Eye of The Desert (Kemal Önder)
En İyi Canlandırma FilmFiugsoppan (Lennart & Ylva-Li Gustafsson)
Sempati ÖdülüCuma’dan Pazar’a İstanbul / From Friday to Sunday in İstanbul (Kemal Sevimli)
Terk-i Diyar / Abandenment (Esin Büyükyıldırım, T. Onur Erdem)
Özendirme ÖdülüDeme Gitsin / Don’t Tell (Ali Pekşen)
Zamanın Üç Hali / The Three States of Time (Esin Büyükyıldırım, T. Onur Erdem)
Anne… Beni Merak Etme / Mother, Don’t Worry About Me (Biray Dalkıran)
Sempati ve Özendirme ÖdülleriBebek / Baby (Murat Kirişci)
Teşvik ÖdülüBencem (Bilal Aksoy)
Özendirme ÖdülüÇocukluğum Boğaz’da Geçti / I Grew up on the Bosphorus (Zarife Öztürk)
Esrar-ı Hakikat / Fake or Real (M. Bahattin Mermut)
Lütfen Mesaj Bırakın / Please Leave a Message (Ceyhun Canikligil)
Tören / Ceremony (Murat Taner Gündöner)
Yetmişinci Gün / The Day of Seventieth (Sedat Yılmaz)
Jüri Üyeleri: Biket İlhan, Katerina Lordanoglou, Colin Mounier, Claire Lucy Wood, Yar. Doç. Dr. Fadıl Sözen

38. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 2001)


ÖdülKazanan
En İyi FilmBüyük Adam Küçük Aşk / Big Man, Little Love (Handan İpekçi) (Yeni Sinema, Handan İpekçi)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüO da Beni Seviyor / Summer Love (Barış Pirhasan) (Filmacass, Mine Vargı)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüYazgı / Fate (Zeki Demirkubuz) (Mavi Film, Zeki Demirkubuz)
En İyi YönetmenZeki Demirkubuz (Yazgı / Fate)
En İyi SenaryoHandan İpekçi (Büyük Adam Küçük Aşk / Big Man, Little Love)
En İyi Görüntü YönetmeniErtunç Şenkay (Şarkıcı)
En İyi MüzikKardeş Türküler (Vizontele)
En İyi Kadın OyuncuDemet Akbağ (Vizontele)
Yeşim Salkım (Şarkıcı)
En İyi Erkek OyuncuAltan Erkekli (Vizontele)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFüsun Demirel (Büyük Adam Küçük Aşk / Big Man, Little Love)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncuİsmail Hakkı Şen (Büyük Adam Küçük Aşk / Big Man, Little Love)
En İyi Sanat YönetmeniBahar Evgin (Yazgı / Fate)
En İyi KurguAdnan Elial (O da Beni Seviyor / Summer Love)
En İyi LaboratuarFono Film Stüdyosu (Şarkıcı)
Jüri Özel ÖdülüDilan Erçetin (Büyük Adam Küçük Aşk / Big Man, Little Love)
Ece Ekşi (O da Beni Seviyor / Summer Love)
Serdar Orçin (Yazgı / Fate)
Jüri Üyeleri: Tunca Arslan, Füruzan, Şerif Gören, İzzet Günay, Biket İlhan, Melih Kibar, Erkut Onart, Prof. Dr. Ünsal Oskay, Enver Özer, Menderes Samancılar, Ahmet Selim Servidal

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Ediz Hun, Suna Pekuysal, Bülent Oran, Sırrı Gültekin
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Kerim Afşar


7. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmFreaky (Gabriele Neudecker)
En İyi Belgesel FilmBıyık / The Moustache (Belmin Söylemez)
En İyi Deneysel FilmZap (Belmin Söylemez)
En İyi Canlandırma FilmBlack Black Sea (Nodar Begiashvili)

Halk Jürisi
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmGece Martıları / Night of Seagulls (Z. Özün Süzen)
En İyi Belgesel FilmDoğanın Çocukları / Children of Nature (Ahmet Utlu)
En İyi Deneysel FilmDie Dyer (Alain Pelletier)
En İyi Canlandırma FilmBlack Black Sea (Nodar Begiashvili)
Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Yüksel Bingöl, Sevin Okyay, Kenneth J. Dakan, Sandra Harrisson, Thomas Balkenhol
Halk Jürisi: Fırat Doğançay, Abdullah Şanal, Hülya Abanozoğlu, İsmet Aydın, Ertekin Kaya

39. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 2002)


ÖdülKazanan
En İyi FilmUzak / Distant (Nuri Bilge Ceylan)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüSır Çocukları / Children of Secret (Aydın Sayman, Ümit Cin Güven) (Atadeniz Film, Yılmaz Atadeniz)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüGönlümdeki Köşk Olmasa / House of Hearts (Elisabeth Rygard) (Alfa Film, Ömer Kavur)
En İyi YönetmenNuri Bilge Ceylan (Uzak / Distant)
En İyi SenaryoNuri Bilge Ceylan (Uzak / Distant)
En İyi Görüntü YönetmeniTevfik Şenol (Deli Yürek / Wildheart:Hell of Boomerang) - Erdal Kahraman (Sarı Günler / Gelbe Tage)
En İyi MüzikMazlum Çimen (Gönlümdeki Köşk Olmasa / House of Hearts)
En İyi Kadın OyuncuMeral Oğuz (Martılar Açken / When the Seagulls Are Hungry)
En İyi Erkek OyuncuFırat Tanış (Sır Çocukları / Children of Secret)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuSema Atalay (Yeşil Işık / Green Light)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuOktay Kaynarca (Deli Yürek / Wildheart:Hell of Boomerang) - Mehmet Emin Toprak (Uzak / Distant)
En İyi Sanat YönetmeniSelda Ülkenciler (Sır Çocukları / Children of Secret - Sarı Günler / Gelbe Tage)
En İyi KurguKemalettin Osmanlı (Deli Yürek / Wildheart:Hell of Boomerang)
En İyi LaboratuarFono Film Stüdyosu (Yeşil Işık / Green Light - Uzak / Distant)
Jüri Özel ÖdülüSır Çocukları / Children of Secret (Atadeniz Film, Yılmaz Atadeniz)
Jüri Özendirme ÖdülüDeli Yürek / Wildheart:Hell of Boomerang (Ses ve Görüntü Efekti)
Bora Akkaş (Gönlümdeki Köşk Olmasa / House of Hearts)
Jüri Üyeleri: Şerafettin Gür, Reis Çelik, Hüseyin Kuzu, Füsun Demirel, Ekrem Bora, Murat Özer, Prof. Dr. Sezer Ünlü, Suavi, Mehmet Dinler, Erdoğan Tokatlı, Veronica Divendal

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Hulki Saner, İzzet Günay, Kartal Tibet, Kenan Kurt, Selda Alkor
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Ahmet Mekin


8. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmYağmurdan Sonra / After Rain (Peter Meszaros)
En İyi Belgesel FilmDışarıda Olmak / To Be Outside (Armağan Pekkaya, Orhan Eskiköy)
En İyi Deneysel FilmSafari / Szafari (Robert & Boglarka Dölcz)
En İyi Canlandırma FilmDünyanın Kapıları / Doors of the World (Uğur Erbaş)
Jüri Özel ÖdülüDalgalar / The Waves (Belmin Söylemez)

Halk Jürisi
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmDemiryolu Temizlikçisi / Rails Cleaner (Vladimir Barisavljevic, Slobodan Zujevic)
En İyi Belgesel FilmMacahel (Kemal Öner)
En İyi Deneysel FilmEsperanto (Cem Yardımcı)
Jüri Özel ÖdülüKentin Gözleri / The Eyes of City (Mehmet Talay)
Jüri Üyeleri: İ. Taha Feyizli, Patrick Hanish, Erkut Onart, Dirk Schaefer, Andreas Treske
Halk Jürisi: Işık Seval Uluçlar, Kenan Değer, Hülya Abanozoğlu, İsmet Aydın, Nuran Urav

40. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1 - 5 Ekim 2003)


ÖdülKazanan
En İyi FilmKarşılaşma / Encounter (Ömer Kavur) (Alfa Film, Ömer Kavur)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüAbdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit (Ziya Öztan) (TRT)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüBekleme Odası / The Waiting Room (Zeki Demirkubuz) (Mavi Film, Zeki Demirkubuz)
Halk Jürisi ÖdülüKarşılaşma / Encounter (Ömer Kavur) (Alfa Film, Ömer Kavur)
Halk Jürisi Özel ÖdülüMetropol Kabusu (Ümit Cin Güven) (Ümit Cin Güven)
En İyi YönetmenÖmer Kavur (Karşılaşma / Encounter)
En İyi SenaryoÖmer Kavur - Macit Koper (Karşılaşma / Encounter)
En İyi Kadın OyuncuMeltem Cumbul (Abdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit)
En İyi Erkek OyuncuTarık Akan (Gülüm)
En İyi Görüntü YönetmeniAli Utku (Karşılaşma / Encounter)
En İyi Sanat YönetmeniMustafa Ziya Ülkenciler (Abdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNurhayat Kavrak (Bekleme Odası / The Waiting Room)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuAytaç Arman (Gönderilmemiş Mektuplar / Die Liebesbriefe)
Çetin Öner (Abdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit)
En İyi MüzikTimur Selçuk (Abdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit)
En İyi KurguHasan Bektaş (Abdülhamit Düşerken / The Fall of Abdulhamit) - Mevlüt Koçak (Karşılaşma / Encounter)
En İyi LaboratuarSinefekt Stüdyosu
40. Yıl Özel ÖdülüMehmet Günsür (O Şimdi Asker / He's in the Army Now)
Umut Veren Genç Oyuncuİsmail Hacıoğlu (Karşılaşma / Encounter)
Jüri Üyeleri: Fatma Pehlivan, Sevda Sevil Aktolga, Murat Hasarı, Mehmet Açar, Safa Önal, Erden Kıral, Şevki Tosunoğlu, Nida Karabol, Prof. Dr. Özden Çankaya, Süleyman Turan, Engin İnal

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Kadri Yurdatap, Tunç Başaran, Çolpan İlhan, Muhterem Nur, Tanju Gürsu, Süleyman Turan, Rafet Şiriner
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Eşref Kolçak


9. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmHer Zamanki İş / Business As Usual (Tom Zenker)
En İyi Belgesel FilmÜç Kulaklı / With Three Ears (Doğa Kılcıoğlu)
En İyi Deneysel FilmVahşi Hayal / Wild Imagination (Diana Groo)

Halk Jürisi
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmEmir / The Order (Reka Kincses)
En İyi Deneysel FilmVahşi Hayal / Wild Imagination (Diana Groo)
Halk Jürisi Özel ÖdülüBulanık / Vague (Murat Bülbül)
Jüri Üyeleri: Ayfer Ergün, Michel Tosca, Jane Baz, Yrd. Doç. Dr. Fadıl Sözen, Doç. Dr. Aydın Ziya Özgür
Halk Jürisi: Zuhal Çevik, Ayla Kaya, Ferruh Cankurt, Olcay Konya, Abdullah Şanal

41. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (3 – 10 Ekim 2004)


ÖdülKazanan
En İyi FilmYazı Tura / Toss-Up (Uğur Yücel) (Mahayana Film, Uğur Yücel)
Halk Jürisi En İyi Film ÖdülüHayal Kurma Oyunları (Yavuz Özkan) (Z1 Film, Yavuz Özkan)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüMeleğin Düşüşü / Angel's Fall (Semih Kaplanoğlu) (Kaplan Film, Semih Kaplanoğlu)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüMustafa Hakkında Her Şey / Everything About Mustafa (Çağan Irmak) (ANS, Abdullah Oğuz)
En İyi YönetmenUğur Yücel (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi SenaryoUğur Yücel (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi Görüntü YönetmeniEyüp Boz (Meleğin Düşüşü / Angel's Fall)
En İyi Kadın OyuncuTülin Özen (Meleğin Düşüşü / Angel's Fall)
En İyi Erkek OyuncuOlgun Şimşek (Yazı Tura Toss-Up)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuEli Mango (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuBahri Beyat (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi MüzikErkan Oğur (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi Film ŞarkısıMor Ve Ötesi (Mustafa Hakkında Her Şey / Everything About Mustafa)
En İyi Sanat YönetmeniEsat Tekand (Meleğin Düşüşü / Angel's Fall)
En İyi KurguUğur Yücel - Vardis Oskardottir (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi LaboratuarSinefekt Stüdyosu (Meleğin Düşüşü / Angel's Fall)
En İyi Makyaj Ve SaçSevinç Uçar (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi Kostüm TasarımıÖzlem Atlı - Gülay Doğan (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi MiksajBurak Topalakçı (Yazı Tura / Toss-Up)
En İyi Ses Tasarımıİsmail Karadaş (Meleğin Düşüşü / Angel's Fall)
Jüri Üyeleri

Sinema YazarlarıAlin Taşçıyan, Aslı Selçuk, Cem Altınsaray, Coşkun Çokyiğit, Necip Sarıcı, Kemal Seden, Özdemir Öğüt, Aziz Sarıkaya, Yılmaz Atadeniz, Ayşegül Çetin
Sinema İşletmecileriÜstün Karabol, Adalet Dinamit, Temel Kerimoğlu, Mehmet Altıoklar
Film DağıtımcılarıRezzan Soyarslan, İrfan Demirkol, Metin Anter, Şükrü Avşar
AkademisyenlerProf. Dr.Oğuz Adanır, Dr. Tekin Özertem, Uğur Kutay
Sinema EmekçileriYaşar Ünlü, Mevlüt Ekinci
YönetmenlerOsman Sınav, Ziya Öztan, İsmail Güneş, Bülent Pelit, Yücel Çakmaklı, Ahmet Güleryüz
SenaristlerSafa Önal, Neşe Cehiz, Hakan Haksun, Tuncer Necmioğlu, Barış Pirhasan
Oyuncularİzzet Günay, Engin Cezzar, Fikret Hakan, Yılmaz Köksal, Aykut Oray, Çolpan İlhan, Güler Ökten, Işık Yenersu, Meltem Savcı
Görüntü Yönetmeni ve LaboratuvarMehmet Gün, Mustafa Kuşcu, Paşa Gündoğdu, İbrahim Sabuncu
Sanat Yönetmeni ve Kostüm TasarımıOsman Kapusuz, Naz Erayda, Gürel Yontan
Ses Tasarımı ve MiksajEnder Akay, Cem Gönenç,
Makyaj ve SaçMira Civelek, Derya Ergün, Oya Tolga, Sevtap Abalı
KurguMevlüt Koçak, Mustafa Preşeva, Sedat Karadeniz
Film Müziği BestecisiMurat Hasarı, Selim Atakan, Nezih Ünen
Müzik Sektörü TemsilcileriAli Rıza Türker, Ali Rıza Binboğa, Suavi Saygan, Turhan Taşan
AKSAV TemsilcisiFeride Çiçekoğlu

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Şener Şen, Hale Soygazi
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Haluk Kurdoğlu


10. Uluslararası Kısa Film ve Video Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmAsla / Nie Solo Sein (Jan Schomburg)
En İyi Belgesel FilmKırmızı / Red (Demet Sert, Elif Akarsu, Nuri Ertuğ Tuğalan)
En İyi Deneysel FilmAlfabetik Düşler / Alphabetical Dreams (Tan Tolga Demirci)
En İyi Canlandırma FilmKarga ile Tilki / A Roka es A Hollo (Ferenc Cako)
Jüri Özel ÖdülüZiyaret / Visit (Didem Erayda)

Halk Jürisi
ÖdülKazanan
En İyi Dramatik FilmHangi / Which (Oğulcan Kırca)
En İyi Belgesel FilmBu Köşede / Ha Ova Dno (Irena Pascali)
En İyi Deneysel FilmAlfabetik Düşler / Alphabetical Dreams (Tan Tolga Demirci)
En İyi Canlandırma FilmKarga ile Tilki / A Roka es A Hollo (Ferenc Cako)
Jüri Üyeleri: Deniz Bayraktar, Ulla Brit Horn, Veronica Divendal, Enis Rıza Sakızlı, Kaan Şensoy
Halk Jürisi: Nayla Atay, Pembenur Atasayar, Vakkas Kahraman, Okan Yüce

42. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (24 Eylül - 1 Ekim 2005)


ÖdülKazanan
En İyi FilmTürev / Derivative (Ulaş İnaç)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülüİki Genç Kız / Two Little Girls (Kutluğ Ataman)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüKorkuyorum Anne / Mommy, I'm Scared (Reha Erdem) (Atlantik Film, Reha Erdem)
En İyi YönetmenKutluğ Ataman (İki Genç Kız / Two Little Girls)
En İyi SenaryoNilüfer Güngörmüş – Reha Erdem (Korkuyorum Anne / Mommy, I'm Scared)
En İyi Görüntü YönetmeniEmre Erkmen (İki Genç Kız / Two Little Girls)
En İyi Kadın OyuncuBeste Bereket (Türev / Derivative) - Vildan Atasever (İki Genç Kız / Two Little Girls)
En İyi Erkek OyuncuŞener Şen (Gönül Yarası / Lovelorn)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuFadik Sevin Atasoy (O Şimdi Mahkum)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTimuçin Esen (Gönül Yarası / Lovelorn)
En İyi MüzikTamer Çıray (Gönül Yarası / Lovelorn)
En İyi Sanat YönetmeniMehtap Ün Kanıbelli ( Korkuyorum Anne / Mommy, I'm Scared)
En İyi KurguNathalie Le Guay (Korkuyorum Anne / Mommy, I'm Scared)
En İyi LaboratuarFono Film Stüdyosu (O Şimdi Mahkum / In the Jail Now)
En İyi Makyaj Ve Saç ÖdülüFatma Kardeş Şengül – Ümit Talip Bulut (O Şimdi Mahkum / In the Jail Now)
En İyi Özel Efekt ÖdülüMurat Şengül - Ömer Boduroğlu (O Şimdi Mahkum / In the Jail Now)
En İyi Kostüm TasarımıAyşe Pirinççioğlu (Korkuyorum Anne / Mommy, I'm Scared)
En İyi Ses Tasarımı Ve MiksajErol Adilce (İki Genç Kız / Two Little Girls)
Jüri Üyeleri: Ferzan Özpetek, Nuri Bilge Ceylan, Hülya Koçyiğit, Aytaç Arman, Kenan Işık, Feride Çiçekoğlu, Yılmaz Erdoğan, Zuhal Olcay, Tuna Erdem

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Seyfi Havaeri, Efgan Efekan, Nebahat Çehre
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Tuncer Necmioğlu


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Belgesel FilmAğustos Karıncası / CicadAnt (Bingöl Elmas)
Jüri Özel ÖdülüOnuncu Gezegen:Bağdat’ta Tek Başına / The Tenth Planet A Single Life in Baghdad (Melis Birder)
Jüri Üyeleri: Can Dündar, Hasan Özgen, Şehbal Şenyurt, Zeynep Özbatur, Ludmila Cvikova


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmToz / Dust (H. Fatih Kızılgök)
Jüri Özel ÖdülüThe Earthquake / Zilzal (Mehmet Bahadır Er)
Jüri Üyeleri: Ümit Ünal, Yelda Reynauld, Zeynep Tül Akbal, Eric Ledune, Igor Strembitsky


1. Uluslararası Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmŞangay Düşleri / Qing Hong / Shangai Dreams (Wang Xiaoshuai)
En İyi YönetmenIlya Khrzhanovsky (Dört / 4 / Four)
Jüri Üyeleri: John Irvin, Michael Madsen, Aruna Vasudev, Max Tessier, Karen Yedaya, Dariush Mehruji, Meltem Cumbul

43. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ( 16 - 23 Eylül 2006)


ÖdülKazanan
En İyi FilmKader / Destiny (Zeki Demirkubuz) (Mavi Film, Zeki Demirkubuz)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüTakva / Takva:A Man's Fear of God (Özer Kızıltan) (Yeni Sinemacılar, Sevil Demirci)
En İyi YönetmenNuri Bilge Ceylan (İklimler / Climates)
En İyi SenaryoÖnder Çakar (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Görüntü YönetmeniSoykut Turan (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Kadın OyuncuSibel Kekilli (Eve Dönüş / Home Coming)
En İyi Erkek OyuncuErkan Can (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNazan Kesal (İklimler / Climates)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuCivan Canova (Eve Dönüş / Home Coming)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüUfuk Bayraktar (Kader / Destiny)
En İyi MüzikGökçe Akçelik (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Sanat YönetmeniErol Taşdan (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi KurguAyhan Ergürsel (İklimler / Climates)
En İyi LaboratuarSinefekt Stüdyosu (Takva / Takva:A Man's Fear of God- İklimler)
En İyi Makyaj Ve SaçNimet İnkaya (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Özel EfektUğur Erbaş (Cenneti Beklerken / Waiting for Heaven)
En İyi Kostüm TasarımıAyten Şenyurt (Takva / Takva:A Man's Fear of God)
En İyi Ses Tasarımı Ve Miksajİsmail Karadaş (İklimler / Climates)
Jüri Üyeleri: Şerif Gören, Demet Akbağ, Reha Erdem, Paul Grandsard, Ara Güler, Fatih Özgüven, Giovanni Scognamillo, Mine Vargı, Serra Yılmaz

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Aytaç Arman, Yusuf Sezgin
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Kartal Tibet
Sinema Emek Ödülü: Recep Biçer


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Belgesel FilmHousekeeper / Gündelikçi (Emel Çelebi)
Jüri Özel ÖdülüÖmer Eve Gel / Ömer Come Home (Serkan Şavk, Barış Şahin, Onur Cihan)
Jüri Üyeleri: Bilgin Adalı, Mete Çubukçu, Maria De La Rosa, Yelda Reynaud, Ece Temelkuran


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmBir Damla Su / A Drop of Water (Deniz Gamze Ergüven)
Jüri Özel ÖdülüPoyraz / Boreas (Belma Baş)
Jüri Üyeleri: Ozan Açıktan, Füsun Demirel, Uğur İçbak, Özgü Namal, Vera Neubauer


2. Uluslararası Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmKağıt Mavi Olacak / Hîrtia va fi albastrã / The Paper Will Be Blue (Radu Muntean)
En İyi YönetmenGyörgy Palfi (Taxidermia)
Eleştirmenler Ödülü12:08 Bükreş’in Doğusu / A Fost Sau n-a Fost? / 12:08 East of Bucharest (Corneliu Porumboiu)
Jüri Üyeleri: Beki Probst, Barbara Bouchet, James Cromwell, Samira Makhmalbaf, Mehmet Aslantuğ, Wieland Speck, Padric Delaney.

44. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (19 - 28 Ekim 2007)


ÖdülKazanan
En İyi FilmYumurta / Egg (Semih Kaplanoğlu) (Kaplan Film, Semih Kaplanoğlu)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüYaşamın Kıyısında / On the Other Side (Fatih Akın) (Klaus Maeck, Andreas Thiel)
En İyi YönetmenFatih Akın (Yaşamın Kıyısında / On the Other Side)
En İyi SenaryoSemih Kaplanoğlu - Orçun Köksal (Yumurta / Egg)
En İyi Görüntü YönetmeniÖzgür Eken (Yumurta / Egg)
En İyi Kadın OyuncuÖzgü Namal (Mutluluk / Bliss)
En İyi Erkek OyuncuMurat Han (Mutluluk / Bliss)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNursel Köse (Yaşamın Kıyısında / On the Other Side)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTuncel Kurtiz (Yaşamın Kıyısında / On the Other Side)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüSaadet Işıl Aksoy (Yumurta / Egg)
En İyi MüzikZülfü Livaneli (Mutluluk / Bliss)
En İyi Sanat YönetmeniNaz Erayda (Yumurta Egg)
En İyi Kostüm TasarımıNaz Erayda (Yumurta / Egg)
En İyi KurguAndrew Bird (Yaşamın Kıyısında / On the Other Side)
En İyi LaboratuarŞafak Film Stüdyosu (Sis ve Gece / Fog and Night)
En İyi Makyaj Ve Saçİbrahim Karakız - Fatma Kardeş (Mutluluk / Bliss)
En İyi Özel EfektSeçilmedi.
En İyi Ses Tasarımı Ve MiksajOrçun Kozluca (Mutluluk / Bliss)
Jüri Üyeleri: Genco Erkal, Cem Yılmaz, Emrah Yücel, Hale Soygazi, Mahinur Ergun, Mehmet Açar, Nida Karabol Akdeniz, Uğur İçbak, Zeki Demirkubuz

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Yavuz Turgul, Halil Ergün
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Macide Tanır
Sinema Emek Ödülü: Turgut İnangiray
Altın Portakal Nişanı: Hülya Koçyiğit


Ulusal Belgesel Film Yarışması
Jüri bu yıl ödül vermeme kararı almıştır.
Jüri Üyeleri: Ertuğrul Karslıoğlu, Canan Evcimen Obay, Coşkun Aral, Ludmila Cvikova, Tuba Akyol.


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmHoşgeldin Bebek / Welcome to Baby (Serhat Koca)
Jüri Üyeleri: Semir Aslanyürek, Balçiçek Pamir, Cansel Elçin, Danny Lennon, Ebru Ceylan

Senaryo Geliştirme Fonu Ödülü: Gözlerinde 50 Sebep (Senarist:Cem Akaş)
Senaryo Geliştirme Fonu Jürisi: Mehmet N. Karaca, Tevfik Başer, Yekta Kopan, Zafer Algöz


3. Uluslararası Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmBandonun Ziyareti / Bikur Ha-Tizmoret / The Band’s Visit (Eran Kolirin)
En İyi YönetmenAbdellatif Kechiche (Buğdayın Sırrı / La Graine et le Mulet / Grain and Mullet)
Jüri Üyeleri: Jafar Panahi, Andre Sigle, John Landis, Lale Mansur, Martha Coolidge, Qin Hailu, Shohreh Aghdashloo

ÖdülKazanan
Eleştirmenler ÖdülüBombalar Altında / Sous Les Bombes / Under the Bombs (Philippe Aractingi)
Avrasya Jüri Özel ÖdülüSiz, Yaşayanlar / Du Levande / You, the Living (Roy Andersson)
Netpac Jürisi ÖdülüBombalar Altında / Sous Les Bombes / Under the Bombs (Philippe Aractingi)
Yumurta / Egg (Semih Kaplanoğlu)
Eleştirmenler Ödülü Jüri Üyeleri: Bojidar Manov, Burak Göral, Daniela Sannwald, Fırat Yücel, Murat Özer, Neel Chaudhuri, Yeşim Tabak
Netpac Jüri Üyeleri: Atilla Dorsay, Hassouna Mansouri, Houshang Golmakani

45. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (10 - 19 Ekim 2008)


ÖdülKazanan
En İyi FilmPazar:Bir Ticaret Masalı / The Market:A Tale of Trade (Ben Hopkins) (Pi Film, Ben Hopkins)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüNokta / Dot (Derviş Zaim) (Maraton Film, Baran Seyhan)
Behlül Dal Genç Yetenek ÖdülüAydın Bulut (Başka Semtin Çocukları / Children of the Other Side)
En İyi YönetmenDerviş Zaim (Nokta / Dot)
En İyi SenaryoBen Hopkins (Pazar - Bir Ticaret Masalı / The Market - A Tale of Trade)
En İyi Görüntü YönetmeniZekeriya Kurtuluş (Vicdan / Conscience)
En İyi Kadın OyuncuNurgül Yeşilçay (Vicdan / Conscience)
En İyi Erkek OyuncuTayanç Ayaydın (Pazar - Bir Ticaret Masalı / The Market - A Tale of Trade )
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuÖvül Avkıran (Pandora'nın Kutusu / Pandora’s Box)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuVolga Sorgu Tekinoğlu (Gitmek / My Marlon and Brando - Başka Semtin Çocukları / Children of the Other Side)
En İyi MüzikMazlum Çimen (Nokta / Dot)
En İyi KurguMustafa Preşeva (Vicdan / Conscience)
En İyi Sanat YönetmeniTürker İşçi (Başka Semtin Çocukları / Children of the Other Side)
En İyi Ses Tasarımı ve MiksajKostasvi Variopiotis (Nokta / Dot)
En İyi Özel EfektBurak Balkan (Üç Maymun / Three Mokeys)
En İyi LaboratuarFono Film Stüdyosu (Gökten üç Elma Düştü / Three Apples Fell from the Sky - Vicdan / Conscience)
En İyi Kostüm TasarımıZeynep Sırlıkaya (Pazar:Bir Ticaret Masalı / The Market:A Tale of Trade)
En İyi Makyaj ve Saç TasarımıVesey Üsten (Vicdan / Conscience)
Siyad ÖdülüReha Erdem (Hayat Var / My Only Sunshine)
Jüri Üyeleri: Tuncel Kurtiz, Ali Akdeniz, Serdar Akar, Ayda Aksel, Fadik Sevin Atasoy, Ömer Faruk Sorak, Sevin Okyay, Çetin Tunca, Güven Kıraç


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Belgesel FilmAdakale Sözlerim Çoktur / Adakale Stories (İsmet Arasan)
Jüri Özel ÖdülüNefes / Breath (Cüneyt Birol)
Jüri Üyeleri: Güneş Karabuda, Demet Evgar, Oğuz Makal, Hasan Özgen, Tayfun Talipoğlu

Yaşam Boyu Onur Ödülü: Yılmaz Atadeniz
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Müşfik Kenter
Sinema Emek Ödülü: Aydın Mesut Yurteri
Altın Portakal Nişanı: Filiz Akın
Sinemada Başarı Ödülü: Hülya Avşar


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmGemeinschaft (Özlem Akın)
Jüri Üyeleri: Selim Demirdelen, Zafer Algöz, Ulaş İnaç, Leyla Özalp, Özge Özberk

Senaryo Geliştirme Fonu Ödülü: El Yazısı / One Day or Another (Ali Vatansever)
Senaryo Geliştirme Fonu Jürisi: Elif Dağdeviren, Kenan Işık, Tevfik Başer


4. Uluslararası Avrasya Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmKhamsa (Karim Dridi)
En İyi YönetmenBitmeyen Yürüyüş / Aruitemo Aruitemo / Still Walking (Hirokazu Koreeda)
Eleştirmenler ÖdülüNokta / Dot (Derviş Zaim)
Netpac Jürisi ÖdülüSonbahar / Autumn (Özcan Alper)
Siyad ÖdülüÜç Maymun / Three Monkeys (Nuri Bilge Ceylan)

Jüri Üyeleri: Paul Verhoeven, Berkun Oya, Joan Chen, Majid Majidi, Jurgen Prochnow, Cameron Bailey, Zbigniew Preisner
Netpac Jüri Üyeleri: Asif Rustamov, Raman Chawla, Tuna Erdem
Eleştirmenler Ödülü Jüri Üyeleri: Ralf Schenk, Umberto Rossi, Eipides Dimitris, Engin Ertan, Aslı Selçuk, Burcu Aykar Şirin, Ceylan Özçelik
Siyad Jüri Üyeleri: Ayça Çiftçi, Kutluhan Kutlu, Melis Behlil

46. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (10 - 17 Ekim 2009)


ÖdülKazanan
En İyi FilmBornova Bornova (İnan Temelkuran) (Temelkuran Film, İnan Temelkuran)
Kosmos / Cosmos (Reha Erdem) (Atlantik Film, Reha Erdem)
En İyi İlk Filmİki Dil Bir Bavul / On the Way to School (Orhan Eskiköy, Özgür Doğan) (Bulut Film, Yamaç Okur)
En İyi YönetmenReha Erdem (Kosmos / Cosmos)
En İyi SenaryoOnur Ünlü (Beş Şehir / Five Cities)
En İyi Görüntü YönetmeniFlorent Herry (Kosmos / Cosmos)
En İyi Kadın OyuncuNergis Öztürk (Kıskanmak / Envy)
En İyi Erkek OyuncuÖner Erkan (Bornova Bornova)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuDamla Sönmez (Bornova Bornova)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuVolga Sorgu (Kara Köpekler Havlarken / Black Dogs Barking)
En İyi MüzikMehmet Erdem - Özgür Akgül (Deli Deli Olma / Piano Girl)
En İyi Sanat YönetmeniZeynep Koloğlu (Usta / The Master)
En İyi KurguErkan Tekemen (Bornova Bornova)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüBahadır Karataş (Usta / The Master)
Evrim Alataş (Min Dît / Ben Gördüm / Before My Eyes)
Tansu Biçer (Beş Şehir / Five Cities)
Emre Şahin (40)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüKosmos (Ses Tasarımı)
Siyad ÖdülüBornova Bornova (Temelkuran Film, İnan Temelkuran)
Jüri Üyeleri: Erden Kıral, İzzet Günay, Nurgül Yeşilçay, Mustafa Altıoklar, Yavuz Bingöl, Ömür Gedik, Sırrı Süreyya Önder, Mustafa Ziya Ülkenciler, Zeynep Oral
Siyad Jüri Üyeleri: Ege Görgün, Ayla Kanbur, Kerem Sanatel

Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Sevda Ferdağ, Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura, Bob Rafelson, Bille August
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Erol Günaydın
Sinema Emek Ödülü: Halil Dede


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmKağıttan Asker / Bumazhnyy Soldat / Paper Soldier (Aleksey German Jr) (Sergey Shumakov, Artyom Vasilev)
Sınır / Sahman / Border (Harutyun Khachatryan)
En İyi YönetmenGeorge Ovashvili (Öteki Yaka / Gagma Napiri / The Other Bank)
En İyi Erkek OyuncuTedo Bekhauri (Öteki Yaka / Gagma Napiri / The Other Bank)
En İyi Kadın OyuncuHilda Peter (Katalin Varga)
Netpac Jürisi En İyi FilmKan Arzusu / Bakjwi / Thirst (Soo-hyun Ahn)
Siyad ÖdülüÖteki Yaka / Gagma Napiri / The Other Bank (George Ovashvili)
Kent Konseyi Seyirci ÖdülüBaşka Dilde Aşk / Love in Another Language (İlksen Başarır)

Jüri Üyeleri: Krzysztof Zanussi, Karoly Makk, Stephen Ashton, Canan Gerede, Pelin Batu
Netpac Jüri Üyeleri: Ed Lejano, Na Renhua, Yeşim Tabak
Siyad Jüri Üyeleri: Seray Genç, Burak Göral, Deniz Yavuz



Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Belgesel FilmZiyaretçiler / The Visitors (Melis Birder) - 5 Nolu Cezaevi / Prison No. 5 (Çayan Demirel)
En İyi İlk Belgesel Film100 Bin Kişiydiler / They Were 100 Thousand (Metin Kaya) - Ben ve Nuri Bala / Me and Nuri Bala (Melisa Önel)
Jüri Üyeleri: Enis Rıza Sakızlı, Prof. Dr. Cemal Kafadar, Nurdan Arca, Kemal Öner, Haşmet Topaloğlu


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmKısır Döngü / Vicious Circle (Aksel Zeydan Göz)
Dijital Film Akademisi ÖdülüGeri Dönüşüm Günlüğü / Recycle Diary (Efe Conker)
Tamirci Çırağı / Repairman Apprentice (Akın Andırın)
Köy / The Village (Mustafa Dok)
Jüri Üyeleri: Özcan Alper, Hilmi Etikan, Mehmet Açar, Aslı Selçuk, Tülin Özen

47. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (9 - 14 Ekim 2010)


ÖdülKazanan
En İyi FilmÇoğunluk / Majority (Seren Yüce) (Yeni Sinemacılar / Sevil Demirci)
En İyi İlk FilmGişe Memuru / Toll Booth (Tolga Karaçelik) (Mantar Film / Tolga Karaçelik)
En İyi YönetmenSeren Yüce (Çoğunluk / Majority)
En İyi Senaryoİlksen Başarır (Atlıkarınca / Merry-Go-Round) - Mert Fırat (Atlıkarınca / Merry-Go-Round)
En İyi Görüntü YönetmeniErcan Özkan (Saç / Hair - Gişe Memuru / Toll Booth)
En İyi Kadın OyuncuClaudia Cardinale (Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak / Divantare Italiano Con La Signora Enrica)
En İyi Erkek OyuncuSerkan Ercan (Gişe Memuru / Toll Booth) - Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk / Majority)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAyşen Gruda (Kâğıt / Paper)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuCengiz Bozkurt (Kavşak / The Crossing) - Rıza Akın (Saç / Hair)
En İyi MüzikMircan (Kar Beyaz / White As Snow)
En İyi Sanat YönetmeniNihat Düşko (Hayde Bre)
En İyi KurguAylin Zoi Tinel (Gölgeler ve Suretler / Shadows and Faces)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüAram Dilbar (Press) - Zeynep Oral (Atlıkarınca / Merry-Go-Round)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüElvan Albayrak Arca (Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak / Divantare Italiano Con La Signora Enrica)
Jüri Özel ÖdülüSedat Yılmaz (Press)
Siyad ÖdülüGölgeler ve Suretler / Shadows and Faces (Derviş Zaim)
Jüri Üyeleri: Kadir İnanır, Tomris Giritlioğlu, Meral Okay, Hüseyin Kuzu, Meltem Cumbul, Gökhan Kırdar, Atilla Dorsay, Zinos Panagiotidis, Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin
Siyad Jüri Üyeleri: Necla Algan, Burçin S. Yalçın, Tunca Arslan

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Ertem Göreç, Safa Önal, Gülşen Bubikoğlu, Nur Sürer, Metin Akpınar, Zeki Alasya
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Yıldız Kenter
Sinema Emek Ödülü: Necmettin Çobanoğlu
Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü: Müjdat Gezen


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmGüzel Bir Hayatı Düşlerken / Circus Columbia (Danis Tanovic) (Cedomir Kolar, Amra Bakšić Čamo, Mirsad Purivatra)
Tumen Nehri / Dooman River (Lu Zhang) (Lee Jeon Jin, Guillaume de Seille, Woo Hye Kyung)
En İyi YönetmenLancelot Von Naso (Ateşkes / Waffenstillstand / Ceasefire)
En İyi Kadın OyuncuEmma Suarez (Sineklik / La Mosquitera / Mosquito Net)
En İyi Erkek OyuncuNik Xhelilaj (Arnavut / Der Albaner / The Albanian)
Siyad ÖdülüSineklik / La Mosquitero / Mosquito Net (Luis Miñarro)
Kent Konseyi Seyirci ÖdülüKavşak / The Crossing (Selim Demirdelen)
Gençlik Jürisi ÖdülüVittorio Meydanı'nda Bir Asansörde Medeniyetler Çatışması / Scontro di civiltà per un ascensore a Piazza Vittorio (Isotta Toso)
Jüri Üyeleri: Bahman Ghobadi, Emir Kusturica, Raymond Phathanavirangoon, Paul Raphael, Saadet Işıl Aksoy
Siyad Jüri Üyeleri: Alkan Avcıoğlu, Aylin Sayın, Kerem Akça


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi BelgeselAnadolu’nun Son Göçerleri:Sarıkeçililer / The Last Nomands in Anatolia:Sarıkecilis (Yüksel Aksu)
En İyi İlk Belgesel ÖdülüOfsayt / Offside (Reyan Tuvi) – Herkes Uyurken / While Everyone Else Sleeps (Erdem Murat Çelikler)
Övgüye Değer Jüri Özel ÖdülüOrdu'da Bir Arganot / An Argonaut in Ordu (Rüya Arzu Köksal)
Jüri Üyeleri: Megan Mylan, Coşkun Aral, Zeynep Tül Akbal Süalp, Semra Güzel Korver, Füsun Demirel


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmKar / Berf / Snow (Erol Mintaş)
Dijital Film Akademisi ÖdülüBisiklet / Bicycle (İ. Serhat Karaaslan)
Teneke / Tin (Bora Yüksel)
Övgüye Değer Jüri Özel ÖdülüDönüşü Olmayan Yolculuk / A Journey of No Return (Güçlü Yaman)
Jüri Üyeleri: Serge Avédikian, Aslı Tandoğan, Nil Kural, Mehmet Bahadır Er, Nur Akalın

48. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (8 - 14 Ekim 2011)


ÖdülKazanan
En İyi FilmGüzel Günler Göreceğiz / We Will See Good Days (Hasan Tolga Pulat)
Jüri Özel ÖdülüNar / Pomegranate (Ümit Ünal) (Artı Film, Türker Korkmaz)
En İyi İlk FilmZenne / Zenne Dancer (Mehmet Binay, M.Caner Alper) (Cam Film, Mehmet Binay, M.Caner Alper)
En İyi YönetmenÇiğdem Vitrinel (Geriye Kalan / What Remains)
En İyi SenaryoEmre Kavuk (Güzel Günler Göreceğiz / We Will See Good Days)
En İyi Görüntü YönetmeniKenan Korkmaz (Lüks Otel / Luxury Hotel) - Norayr Kasper (Zenne / Zenne Dancer)
En İyi Kadın OyuncuDevin Özgür Çınar (Geriye Kalan / What Remains)
En İyi Erkek OyuncuErdal Beşikçioğlu (Behzat Ç:Seni Kalbime Gömdüm / Behzat Ç. I Buried You in My Heart)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNesrin Cevadzade (Güzel Günler Göreceğiz / We Will See Good Days) - Tilbe Saran (Zenne / Zenne Dancer)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuErkan Avcı (Zenne / Zenne Dancer)
En İyi MüzikFrank Schreiber (Yürüyüş / Meş / Walking) - Hemin Derya (Yürüyüş / Meş / Walking)
En İyi Sanat YönetmeniGıyasettin Şehir (Yürüyüş / Meş / Walking)
En İyi KurguHasan Kalender (Güzel Günler Göreceğiz / We Will See Good Days)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüLüks Otel / Luxury Hotel (Kenan Korkmaz)
Yürüyüş / Meş / Walking (Abdülselam Kılgı)
Can (Raşit Çelikezer)
Fedakâr / Self Sacrificing (Hüseyin Eleman)
Öngörüye Ağıt / Lament For Foresight (Savaş Baykal)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüCanavarlar Sofrası / The Monsters’ Dinner (Oğuz Kaynak)
Siyad ÖdülüZenne / Zenne Dancer (Mehmet Binay, M.Caner Alper)
Jüri Üyeleri: Müjde Ar, Handan İpekçi, Bergüzar Korel, Ayşe Kulin, Yaşar Seyman, Annie Geelmuyden Pertan, Şevval Sam, Melis Behlil, Serpil Kırel, Çiğdem Anad
Siyad Jüri Üyeleri: Janet Barış, Müge Turan, Senem Erdine (Ulusal Yarışma)

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Suna Selen
Sinema Emek Ödülü: Selahattin Geçgel
Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü: Rutkay Aziz


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmSınırda / Sur la Planche / On The Edge (Leila Kilani)
Jüri Özel ÖdülüAlmanya'ya Hoş Geldiniz / Almanya:Welcome Germany (Yasemin Samdereli)
Siyad ÖdülüGüle Güle / Be Omid E Didar / Good Bye (Mohammad Rasoulof)
Antalya Kent Konseyi Seyirci ÖdülüCan (Raşit Çelikezer)
Gençlik Jürisi ÖdülüGüle Güle / Be Omid E Didar / Good Bye (Mohammad Rasoulof)
Jüri Üyeleri: Marleen Gorris, Yrd. Doç. Dr. Aslı Selçuk, Biket İlhan, Niki Karimi, Tamara Tatishvili
Siyad Jüri Üyeleri: Selin Gürel, Zeynep Tül Akbal Süalp


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi BelgeselBedensiz Ruhlar / Bodies Without Soul (Sabite Kaya)
En İyi İlk Belgesel ÖdülüArabeks / Arabeks From Street Sound to Massculture (Gökhan Bulut, Cem Kaya)
Kadim / Venerable (Okan Avcı)
Jüri Özel ÖdülüOğlunuz Erdal / Your Son Erdal (Tunç Erenkuş)
Geçmiş Mazi Olmadı / The Past Is Not in the Past (Mehmet Özgür Candan)
Jüri Üyeleri: Aysim Türkmen, Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen, Nur Dolay, Serap Aksoy, Yeşim Tabak


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmDua / Prayer (Tuna Balkan)
Jüri Özel Ödülüİnfantil Amnezi / Infantile Amnesia (Can Mengilibörü)
Kırmızı Alarm / Red Alert (Emre Akay)
Jüri Üyeleri: Begüm Kütük, Elif Ergezen, Natali Yeres, Senem Aytaç, Türkan Derya


49. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (6 - 12 Ekim 2012)


ÖdülKazanan
En İyi FilmGüzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing (Hüseyin Tabak) (Marangoz Film / Hüseyin Tabak)
En İyi İlk FilmZerre / Particle (Erdem Tepegöz) (Kule Film / Kağan Daldal)
En İyi YönetmenErdem Tepegöz (Zerre / Particle)
En İyi SenaryoHüseyin Tabak (Güzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing)
En İyi Görüntü YönetmeniFlorent Herry (Pazarları Hiç Sevmem / I Don't Like Sundays at All)
En İyi Kadın OyuncuAnna Andrusenko (Elvada Katya)
En İyi Erkek OyuncuAbdülkadir Tuncer (Güzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuLale Yavaş (Güzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuTansu Biçer (Küf / Mold)
En İyi MüzikTamer Çıray (Elvada Katya / Goodbye Katya)
En İyi Sanat YönetmeniTora Aghabayova (Zerre / Particle)
En İyi KurguChristoph Loidi (Güzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüYüşa Durak (Güzelliğin On Par’ Etmez / Deine Schönheit ist nichts wert / Your Beauty Is Worth Nothing)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüNimet İnkaya - Gila Benezra (Küf /Mold)
Jüri Özel ÖdülüToprağın Çocukları / Sons of Soil (Ali Adnan Özgür)
Toplumsal Vicdan ÖdülüMenekşeden Önce (Soner Yalçın)
Siyad ÖdülüZerre / Particle (Kağan Daldal)
Jüri Üyeleri: Hülya Avşar, Ayşegül Aldinç, Barbara Boyle, Barış Pirhasan, Erdil Yaşaroğlu, Prof. Dr. Gülseren Güçhan, Levent Kazak, Mine Kırıkkanat, Pelinsu Pir, Selçuk Yöntem, Sümer Tilmaç, Tunca Arslan, Uğur İçbak
Siyad Jüri Üyeleri: Erkan Aktuğ, Gözde Onaran, Rasih Yılmaz

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Duygu Sağıroğlu, Salih Güney, İlyas Salman, Meral Zeren, Güler Ökten, Necip Sarıcı
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Işık Yenersu
Sinema Emek Ödülü: Erol Batıbeki
Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü: Türkan Şoray


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmAglaya / Aglaja (Krisztina Deák)
Jüri Özel ÖdülüGülümse / Gaigimet / Keep Smiling (Rusudan Chkonia)
Film Performans ÖdülüMarian Dziedziel (Süpermarket / Supermarket)
Siyad ÖdülüAglaya / Aglaja (Krisztina Deak)
Antalya Kent Konseyi Seyirci ÖdülüElveda Katya / Goodbye Katya (Ahmet Sönmez)
Gençlik Jürisi ÖdülüGülümse / Gaigimet / Keep Smiling (Rusudan Chkonia)
Jüri Üyeleri: István Szabó, Claudie Ossard, Jacques van Heijningen, Belçim Bilgin, Cem Özer, Barbara Hollender
Siyad Jüri Üyeleri: Sevin Okyay, Ceylan Özgün Özçelik, Okan Arpaç


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi BelgeselSiirt'in Sırrı / Know My Name (İnan Temelkuran, Krısten Stevens)
En İyi İlk Belgesel ÖdülüBen, Sen, O... / I, You, Her... (Zeynep Oral)
Jüri Özel ÖdülüYuva / Home (Ebubekir Çetinkaya)
Jüri Üyeleri: Nezahat Gündoğan, Kemal Öner, Nalan Sakızlı, Yrd. Doç. Dr. Perihan Taş Öz, Ali Ulvi Uyanık


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmSessiz / Be Deng / Silent (Rezan Yeşilbaş)
Jüri Özel ÖdülüBuhar / Vanished Into Blue (Abdurrahman Öner)
Jüri Üyeleri: Erol Mintaş, Can Evrenol, Özay Fecht, Fırat Yücel, Selin Sevinç

50. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (4 - 11 Ekim 2013)


ÖdülKazanan
En İyi FilmCennetten Kovulmak / A Fall From Heaven (Ferit Karahan) (FK Film / Ferit Karahan)
Kusursuzlar / The Impeccables (Ramin Matin) (Giyotin Film / Emine Yıldırım, Oğuz Kaynak)
En İyi İlk FilmMavi Dalga / The Blue Wave (Zeynep Dadak, Merve Kayan) (Zeynep Dadak, Yamaç Okur, Merve Kayan)
En İyi YönetmenRamin Matin (Kusursuzlar / The Impeccables)
EXPO 2016 Antalya En İyi SenaryoZeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga / The Blue Wave)
BAKA En İyi Görüntü YönetmeniFeza Çaldıran (Meryem)
En İyi Kadın OyuncuZeynep Çamcı (Meryem)
En İyi Erkek OyuncuHakan Yufkacıgil (Uzun Yol / Little Happiness)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuGülistan Acet (Cennetten Kovulmak / The Fall From Heaven)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuAhmet Özarslan (Uzun Yol / Little Happiness)
BAKA En iyi Müzik ÖdülüYouki Yamamoto (Meryem)
En İyi Sanat YönetmeniSelda Çiçek, Sırma Bradley (Kutsal Bir Gün / A Holy Day)
En İyi KurguÇiçek Kahraman (Mavi Dalga / The Blue Wave )
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüMavi Ring / The Blue Van (Ömer Levendoğlu)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüMeryem (At Yapım / Atalay Taşdiken)
Siyad ÖdülüKutsal Bir Gün / A Holy Day (Serdar Temizkan)
Film Yönetmenleri Derneği ÖdülüRamin Matin (Kusursuzlar / The Impeccables)
Jüri Üyeleri: Türkan Şoray, Ümit Ünal, Reis Çelik, Şükrü Avşar, Mahir Günşiray, Burçak Evren, Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, Aslı Öymen, Rahman Altın, Zekeriya Kurtuluş
Siyad Jüri Üyeleri: Atilla Dorsay, Engin Ayça, Ali Ulvi Uyanık
Film-Yön Jürisi: Handan İpekçi, Mehmet Eryılmaz, Oğuzhan Tercan


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi Film Ödülü36 (Nawapol Thamrongrattanarit) (Pop Pictures / Nawapol Thamrongrattanarit)
Siyad ÖdülüTuhaf Kedicik / Das merkwürdige Kätzchen / The Strange Little Cat (Ramon Zürcher)
Gençlik Jürisi ÖdülüTuhaf Kedicik / Das merkwürdige Kätzchen / The Strange Little Cat (Ramon Zürcher)
Antalya Kent Konseyi Özel ÖdülüMeryem (Atalay Taşdiken)
Jüri Üyeleri: Yeşim Ustaoğlu, György Palfi, Titus Kreyenberg, Leila Hatemi, Zeynep Santiroğlu Sutherland
Siyad Üyeleri: Burak Göral, Murat Erşahin, Fırat Sayıcı


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi BelgeselTek Başına Dans / Alleine Tanzen / Dancing Alone (Biene Pilavcı)
Fecira / Fecîra (Piran Baydemir)
Jüri Özel ÖdülüHay Way Zaman:Dersim'in Kayıp Kızları / Two Locks of Hair:The Missing Girls of Dersim (Nezahat Gündoğan)
BAKA En İyi İlk Belgesel ÖdülüMustafa’nın Yaşam Zinciri / The Life Chain of Mustafa (Doğu Akıncı)
Jüri Üyeleri: Nebil Özgentürk, Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Şehbal Şenyurt Arınlı, Necati Sönmez, Thomas Frickel


Ulusal Kısa Film Yarışması
ÖdülKazanan
BAKA En İyi Kısa Film ÖdülüKarpuz Cenneti / Watermelon Lands (Gülisatan Acet)
Patika / Country Road (Onur Yağız)
Jüri Özel ÖdülüTornistan / Backward Run (Ayçe Kartal)
Jüri Üyeleri: Erdem Tepegöz, Serdar Kökçeoğlu, Rezan Yeşilbaş, Esra Akkaya, Yrd. Doç. Dr. Zehra Yiğit


51. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (10 - 18 Ekim 2014)


ÖdülKazanan
En İyi FilmKuzu / The Lamb (Kutluğ Ataman) (Kutluğ Ataman, Fabian Gasmia, Henning Kamm)
En İyi İlk FilmAnnemin Şarkısı / Klama Dayika Min / Song Of My Mother (Erol Mintaş)
En İyi YönetmenOnur Ünlü (İtirazım Var / Let’s Sin)
En İyi SenaryoOnur Ünlü (İtirazım Var / Let’s Sin)
En İyi Görüntü YönetmeniVedat Özdemir (Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / But Muzeyyen, That’s The Deepest Desire)
En İyi Kadın OyuncuNesrin Cavadzade (Kuzu / The Lamb)
En İyi Erkek OyuncuFeyyaz Duman (Annemin Şarkısı / Klama Dayika Min / Song Of My Mother)
Serkan Keskin (İtirazım Var / Let’s Sin)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuNursel Köse (Kuzu / The Lamb)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuAziz Çapkurt (Annemin Şarkısı / Klama Dayika Min / Song Of My Mother)
En İyi MüzikBaşar Ünder (Annemin Şarkısı / Klama Dayika Min / Song Of My Mother)
En İyi Sanat YönetmeniOsman Özcan (Neden Tarkovski Olamıyorum? / Why Can’t I Be Tarkovsky?)
En İyi KurguYorgos Mavropsaridis (Sivas)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüDoğan İzci (Sivas) - Mert Taştan – Sıra Lara Cantürk (Kuzu / The Lamb)
Dr. Avni Tolunay Özel ÖdülüOHA:Oflu Hocayı Aramak / OHA:In Search of Oflu Hodja (Levent Soyarslan, Zeynep Kesler)
Jüri Özel ÖdülüOHA:Oflu Hocayı Aramak / OHA:In Search of Oflu Hodja (Levent Soyarslan, Zeynep Kesler) - Sivas (Yasin Müjdeci, Kaan Müjdeci)
Siyad ÖdülüKuzu / The Lamb (Kutluğ Ataman)
Film-Yön En İyi Yönetmen ÖdülüÖmer Uğur (Guruldayan Kalpler / Rumbling Hearts)
İzleyici Ödülüİyi Biri / A Good Fellow (Ayhan Sonyürek)
Jüri Üyeleri: Yılmaz Erdoğan, Bülent Emin Yarar, Ebru Ceylan, Hayk Kirakosyan, İskender Pala, Meral Çetinkaya, Selim Atakan, Songül Öden
Siyad Jüri Üyeleri: Mehmet Açar, Sadi Çilingir, Deniz Yavuz
Film-Yön Jürisi: Ertem Göreç, Semir Aslanyürek, Yüksel Aksu

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Haldun Dormen, Nilüfer Aydan, Tarık Dursun Kakınç
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Güler Ökten
Sinema Emek Ödülü: Ali Salim Yaşar


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmTest (Igor Tolstunov)
Siyad ÖdülüMahkeme / Court (Chaitanya Tamhane)
İzleyici ÖdülüBeyaz Tanrı / Fehér Isten / White God (Kornél Mundruczó)
Jüri Üyeleri: Jerry Schatzberg, Andreas Sinanos, Andrei Plakhov, Halit Ergenç, Krzysztof Gierat, Tilde Corsi
Siyad Jüri Üyeleri: Tuncer Çetinkaya, Burçak Evren



Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Ödülü
ÖdülKazanan
En İyi FilmBir Fincan Türk Kahvesi / A Cup Of Turkish Coffee (Dağhan Celayir, Nazlı Eda Noyan)
Jüri Üyeleri: Tevfik Başer, Özge Özpirinççi, M. Bilal Arık

52. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (29 Kasım - 6 Aralık 2015)


ÖdülKazanan
En İyi FilmSarmaşık / Ivy (Tolga Karaçelik) (Bilge Elif Turan, Tolga Karaçelik)
En İyi İlk FilmÇırak / The Apprentice (Emre Konuk) (Emre Konuk)
En İyi YönetmenTolga Karaçelik (Sarmaşık / Ivy)
En İyi SenaryoTolga Karaçelik (Sarmaşık / Ivy)
En İyi Görüntü YönetmeniAndreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları / Memories Of The Wind)
En İyi Kadın OyuncuNuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu / Cold Of Kalandar)
En İyi Erkek OyuncuNadir Sarıbacak (Sarmaşık / Ivy)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuÇiğdem Selışık (Çırak / The Apprentice)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuKaan Çakır (Muna)
En İyi MüzikFrançois Couturier (Rüzgarın Hatıraları / Memories Of The Wind)
Eleonore Fourniau (Kalandar Soğuğu / Cold Of Kalandar)
En İyi Sanat YönetmeniUykura Bayyurt (Takım:Mahalle Aşkına / The Team:For The Love Of Neighborhood)
En İyi KurguEmre Şahin (Takım:Mahalle Aşkına / The Team:For The Love Of Neighborhood)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüYağız Can Konyalı (Takım:Mahalle Aşkına / The Team:For The Love Of Neighborhood)
Dr. Avni Tolunay Özel ÖdülüKalandar Soğuğu / Cold Of Kalandar (Mustafa Kara)
Film Yönetmenleri Derneği ÖdülüSelim Evci (Saklı / Secret)
İzleyici ÖdülüKümes / The Coop (Ufuk Bayraktar, Ali Adnan Özgür)
Antalya Film Destek FonuKar / Snow (Yapımcı, Yönetmen, Senarist:Emre Erdoğdu)
Kısa Film Seçkisi İzleyici ÖdülüZilan (Mehmet Mahsum Akyel)
Belgesel Film Seçkisi İzleyici ÖdülüZerk (İnan Erbil)

Jüri Üyeleri: Ömer Vargı, Şebnem Bozoklu, Naz Erayda, Mirsad Herovic, Şerif Sezer, Tarık Tufan, James Ulmer
Film-Yön Jürisi: Ferit Karaban, Hakkı Kurtuluş, Ömer Uğur
Antalya Film Destek Fonu Jürisi: Ezel Akay, Burak Göral, Engin Palabıyık

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Kayhan Yıldızoğlu, Ayşen Gruda, Erden Kıral
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Kathleen Turner, Catherine Deneuve, Jeremy Irons, Vanessa Redgrave, Franco Nero
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Tijen Par
Sinema Emek Ödülü: Sonay Kanat


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmTaşa Yazılmış Hatıralar / Bîranînen Li Ser Kevirî / Memories on Stone (Shawkat Amin Korki)
En İyi YönetmenHany Ebu Esed (İdol / Ya Tayr El Tayer / The Idol)
En İyi SenaryoAlexandra-Therese Keining (Kayıp Kızlar / Pojkarna / Girls Lost)
En İyi Kadın OyuncuAlba Rohrwacher (Yeminli Bakire / Vergine Giurata / Sworn Virgin)
En İyi Erkek OyuncuHaydar Şişman (Kalandar Soğuğu / Cold of Kalandar)
En İyi MüzikEleni Karaindrou, Irena Popoviç (Kuşatılmış / Enklava / Enclave)
Jüri Mansiyon ÖdülüDevrimciler / Pionery-Geroi / Pioneer Heroes (Natalya Kudryashova)
İzleyici ÖdülüRüzgarın Hatıraları / Memories Of The Wind (Özcan Alper)
Jüri Üyeleri: Fridrik Thor Fridriksson, Dianne Critenden, Nesrin Cavadzade, Dominique Derrudere, Carl Gottlieb, Anamaria Marinca, Christopher Simon

53. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (16-23 Ekim 2016)


ÖdülKazanan
En İyi FilmMavi Bisiklet / Blue Bicycle (Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken)
En İyi İlk FilmBabamın Kanatları / My Father’s Wings (Kıvanç Sezer)
En İyi YönetmenÜmit Köreken (Mavi Bisiklet / Blue Bicycle)
En İyi SenaryoMavi Bisiklet / Blue Bicycle (Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken)
En İyi Kadın OyuncuEcem Uzun (Tereddüt / Clair-Obscur)
En İyi Erkek OyuncuMenderes Samancılar (Babamın Kanatları / My Father’s Wings)
En İyi MüzikBabamın Kanatları / My Father’s Wings (Bajar)
En İyi Sanat YönetmeniDevrim Ömer Ünal (Rauf)
En İyi KurguAli Aga (Genç Pehlivanlar / Young Wrestlers)
En İyi Görüntü YönetmeniVedat Özdemir (Rauf)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuKübra Kip (Babamın Kanatları / My Father’s Wings)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuHaji Gül Aser (Toz / Dust)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüGenç Pehlivanlar / Young Wrestlers
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüFatih Rağbet, Ses Tasarımı ve Miks (Babamın Kanatları / My Father’s Wings)
Film-Yön En İyi Yönetmen ÖdülüTereddüt / Clair-Obscur (Yeşim Ustaoğlu)
İzleyici ÖdülüBabamın Kanatları / My Father’s Wings (Kıvanç Sezer)
Kısa Film Seçkisi İzleyici Ödülü7 Santimetre / 7 Centimeters (Metehan Şereflioğlu)
Belgesel Seçkisi İzleyici ÖdülüBen Ömer / I am Ömer (Mesut Gengeç)
Rengahenk Seçkisi İzleyici ÖdülüYağmurlarda Yıkansam / Wish To Wash With Rain (Ragıp Taranç, Gülten Taranç)
Antalya Film Destek FonuAy Dede / Road to the Moon (Abdurrahman Öner)
Jüri Üyeleri: Semih Kaplanoğlu, Mehmet Özgür, Harika Uygur, Orhan Topçuoğlu, Beste Bereket, Sydney Levine, Martha Otte
Film-Yön Jürisi: Çiğdem Sezgin, Osman Sınav, Özer Kızıltan
Antalya Film Destek Fonu Jürisi: Atalay Taşdiken, Diloy Gülün, Nisan Akman

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Emel Sayın, Harvey Keitel, Asghar Farhadi, Audrey Tautou, Feyzi Tuna, Yılmaz Gruda
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Kenan Işık
Altın Portakal Emek Ödülü: Altan Karındaş, Toron Karacaoğlu


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmTereddüt / Clair-Obscur (Yeşim Ustaoğlu)
En İyi YönetmenYeşim Ustaoğlu (Tereddüt / Clair-Obscur)
En İyi SenaryoMarina Seresesky (Açık Kapı / La Puerta Abierta / The Open Door)
En İyi Kadın OyuncuEcem Uzun (Tereddüt / Clair-Obscur)
En İyi Erkek OyuncuTamer Nafar (48 Kavşağı / Junction 48)
En İyi Müzik48 Kavşağı / Junction 48
Uluslararası Jüri Mansiyon ÖdülüBaşkasının Evi / Skhvisi Sakhli / House Of Others (Russudan Glurjidze)
İzleyici ÖdülüAçık Kapı / La Puerta Abierta / The Open Door (Marina Seresesky)
Jüri Üyeleri: Hugh Hudson, Andie Macdowell, Mirsad Purivatra, Najwa Najjar, Nursel Köse, Rutger Hauer, Wash Westmoreland

54. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (21 - 27 Ekim 2017)


ÖdülKazanan
En İyi FilmMelekler Beyaz Giyer / Jia Nian Hua / Angels Wear White (Vivian Qu)
En İyi YönetmenMohammad Rasoulof (Dürüst Bir Adam / Lerd / A Man of Integrity)
En İyi Kadın OyuncuWen Qi (Melekler Beyaz Giyer / Jia Nian Hua / Angels Wear White)
En İyi Erkek OyuncuReza Akhlaghirad (Dürüst Bir Adam / Lerd / A Man of Integrity)
Jüri Özel ÖdülüFlorida Projesi / The Florida Project (Sean Baker, Chris Bergoch, Shih-Ching Tsou)
Behlül Dal Genç Yetenek ÖdülüŞükran Aktı (Zor Bir Karar / Ugly Duckling)
Dr. Avni Tolunay İzleyici ÖdülüMisafir / The Guest (Andaç Haznedaroğlu)
Antalya Genç Jüri ÖdülüAnne / Sashishi Deda / Scary Mother (Lasha Khalvashi)
Jüri Üyeleri: Elia Suleiman, Kjartan Sveinsson, Fadik Sevin Atasoy, Karim Ainouz, Rebecca Lenkiewicz
Antalya Genç Jürisi: Halit Yıldız, Tuğçe Çetinkaya, Utku Çırak, Nezir Bağcı, Fethullah Kaya, Furkan Yıldırım, Ozan Seza Gültekin, Melisa Burak, Hüseyin Baki Karataş
Onur Ödülü: Matt Dillon, Erkan Aktaş, Suzan Avcı, Necla Nazır, Osman Sınav, Christopher Walken



55. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (29 Eylül - 5 Ekim 2018)


ÖdülKazanan
En İyi FilmÜç Yüz / Se Rokh / Three Faces (Jafar Panahi)
En İyi YönetmenHirokazu Koreeda (Bir Aile İşi / Manbiki Kazoku / Shoplifters)
En İyi Kadın OyuncuSamal Yeslyamova (Ayka)
En İyi Erkek OyuncuZain al-Rafeea (Kefernahum / Capharnaüm/ Capernaum)
Jüri Özel ÖdülüKailash (Davis Guggenheim, Purnima Raghunath)
Behlül Dal Genç Yetenek ÖdülüOlcay Oğuz (Çınar / The Plane Tree)
Dr. Avni Tolunay İzleyici ÖdülüGöç Mevsimi / Pájaros De Verano / Birds of Passage (Ciro Guerra, Cristina Gallego)
Antalya Genç Jüri ÖdülüKefernahum / Capharnaüm / Capernaum (Nadine Labaki)
Jüri Üyeleri: Vivian Qu, Tuba Ünsal, Maurizio Braucci, Calin Peter Netzer, Fatma El Remaihi
Antalya Genç Jürisi: Yasin Acun, Nilüfer Coşkunışık, Özlem Özgün, Kazım Köse, Ayça Hindioğlu, İlke Varlık, Aynur Dünya Geçgeldi, Ahmet Aslan, Nergis Güler

Onur Ödülü: Vincent Cassel, Bela Tarr, Ömer Vargı, İbrahim Tatlıses, Eric Roberts
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Ferzan Özpetek, Cem Yılmaz

56. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (26 Ekim - 1 Kasım 2019)


ÖdülKazanan
En İyi FilmBozkır / Steppe (Ali Özel)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüAşk, Büyü Vs. / Love, Spells and All That (Ümit Ünal) - Küçük Şeyler / La Belle Indifference (Kıvanç Sezer)
En İyi YönetmenAli Özel (Bozkır / Steppe)
En İyi Kadın OyuncuSelen Uçer (Aşk, Büyü vs. / Love, Spells and All That)
En İyi Erkek OyuncuAlican Yücesoy (Küçük Şeyler / La Belle Indifference) - Mücahit Koçak (Bozkır / Steppe)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAslı İnandık (Soluk / Breath)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuOzan Dağara, Hakan Emre Ünal (Bozkır / Steppe)
Cahide Sonku ÖdülüSelda Taşkın (Küçük Şeyler / La Belle Indifference, Kronoloji / Chronology)
Behlül Dal En İyi İlk Film ÖdülüAli Özel (Bozkır / Steppe)
En İyi SenaryoAli Özel (Bozkır / Steppe)
En İyi Görüntü YönetmeniÜmit Çakmaksoy (Bozkır / Steppe)
En İyi MüzikHüseyin Özel (Bozkır / Steppe)
En İyi KurguAli Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı (Bozkır / Steppe)
En İyi Sanat YönetmeniMeral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven (Kronoloji / Chronology)
Siyad ÖdülüAşk, Büyü Vs. / Love, Spells and All That (Ümit Ünal)
Film-Yön En İyi Yönetmen ÖdülüBozkır / Steppe (Ali Özel)
İzleyici ÖdülüBilmemek / Not Knowing (Leyla Yılmaz)
Jüri Üyeleri: Zeki Demirkubuz, Emre Erkmen, Latife Tekin, Mert Fırat, Şebnem Bozoklu
Siyad Jüri Üyeleri: Agah Özgüç, Banu Bozdemir, Bülent Vardar
Film-Yön Jürisi: Biket İlhan, Melik Saraçoğlu, Murat Düzgünoğlu

Onur Ödülü: Selma Güneri, Ahmet Mekin
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Can Kolukısa


Ulusal Belgesel Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmKadınlar Ülkesi / Women’s Country (Şirin Bahar Demirel)
Jüri Özel ÖdülüAether (Ruken Tekeş)
Jüri Üyeleri: Nurdan Arca, Melis Behlil, Veton Nurkollari


Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmAblam / My Sister (Burcu Aykar)
Jüri Özel ÖdülüAylin (Ozan Yoleri)
Jüri Üyeleri: Rezan Yeşilbaş, Tuğçe Altuğ, Wilhelm Faber


Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
ÖdülKazanan
En İyi FilmZaman Her Şeyi Siler / Aru Sendo No Hanashi / They Say Nothing Stays the Same (Joe Odagiri)
En İyi YönetmenReza Mirkarimi (Şirin’in Kalesi / Ghasr-e Shirin / Castle of Dreams)
En İyi Erkek OyuncuHamed Behdad (Şirin’in Kalesi / Ghasr-e Shirin / Castle of Dreams)
En İyi Kadın OyuncuRegina Casé (Üç Yaz / Três Verões / Three Summers)
Jüri Üyeleri: Johanna Ter Steege, Ewa Puszczynska, Jay Jeon, Rúnar Rúnarsson, Remi Burah