TR EN

Golden Orange Unveils Line-up for National Documentary and Short Film Competitions!

Anticipation is building for the competitions at the 57th Antalya Golden Orange Film Festival, to be held by the Antalya Metropolitan Municipality from October 3-10. The line-up of 12 short films and 10 documentaries selected to compete at the Festival—all of them Turkish premieres—has been unveiled. The two competitions will award a total of TL90 thousand in support to short and documentary filmmakers with the winners being announced at the Closing and Awards Ceremony on the evening of Saturday, October 10.

Twelve short films to compete

A pre-selection committee comprising festival advisor, academic and film critic, Ahmet Gürata, the film critic, Senem Erdine, and producer and Antalya Golden Orange Film Festival Short & Documentary Film Competitions Coordinator, Engin Palabıyık, has drawn up the shortlist of titles destined for the National Short Film and National Documentary Film Competitions. Twelve films were selected from the 206 submissions received for this year’s National Short Film Competition. They are: Mahsum Taşkın’s The Thousand and One Nights (Alf Leila Wa Leila), Fehmi Öztürk’s A Mother’s Sonata (Bir Annenin Sonatı), Melik Kuru’s We Are a Family (Biz Bir Aileyiz), Emre Birişmen’s Vapor (Buhar), Haydar Taştan’s Cengiz, Can Deniz Atıcı’s Black Box (Kara Kutu), Esme Madra’s The Yellow, the Cat, the Kayakers and the Host (Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi), Burcu Görgün Toptaş’s Forty Candles (Kırk Mum), Irmak Karasu’s Mamaville, Ayris Alptekin’s I’m Not Talking About That (Ondan Bahsetmiyorum), Malaz Usta’s A Year in Exile (Sürgünde Bir Yıl), and Murat Uğurlu’s Temple (Tapınak).

The shortlisted films will compete for the Best Film Award (TL20,000) and Special Jury Prize (TL10,000).

Latest documentaries to compete

Forty-six entries were submitted for the 2020 National Documentary Film Competition, which will bring together the latest crop of documentaries from the past year, all of them premiering in Antalya. The pre-selection committee shortlisted the following titles: Zeynep Dadak’s Invisible to the Eye (Ah Gözel İstanbul), Pervin Metin Candan’s Rewindboy (Bir “Sinema Paradiso” Hikayesi), Stella Sema Yeşiltaç’s Shadows on My Soul (Eğer Ruh Donarsa...), Metin Akdemir’s Scenes I Imagine (Hayalimdeki Sahneler), Deniz Tortum’s Phases of Matter (Maddenin Halleri), Serdar Kökçeoğlu’s Mimaroglu: The Robinson of Manhattan Island (Mimaroğlu), Eytan İpeker’s The Pageant (Miss Holokost Survivor), Sidar İnan Erçelik’s Wind Horse (Rüzgâr Tayı), Metin Avdaç’s Snow Storm (Tipi), and Selin Şenköken’s Orchids in Fire (Yangın Yerinde Orkideler).

The jury will recognize one of the 10 documentaries in competition with the Best Film Award, worth TL40,000, and another with the Special Jury Prize, worth TL20,000

The juries for each of the two competitions will be announced in the coming days.

 

57TH ANTALYA GOLDEN ORANGE FILM FESTIVAL NATIONAL DOCUMENTARY & SHORT FILM COMPETITION LINE-UPS & AWARDS 

 

NATIONAL SHORT FILM COMPETITION

Best Film TL20,000

Special Jury Prize TL10,000

 

The Thousand and One Nights (Alf Leila Wa Leila) / Mahsum Taşkın

A Mother’s Sonata (Bir Annenin Sonatı)    / Fehmi Öztürk

We Are a Family (Biz Bir Aileyiz) / Melik Kuru

Vapor (Buhar) / Emre Birişmen

Cengiz / Haydar Taştan

Black Box (Kara Kutu) / Can Deniz Atıcı

The Yellow, the Cat, the Kayakers and the Host (Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi) / Esme Madra

Forty Candles (Kırk Mum) / Burcu Görgün Toptaş

Mamaville / Irmak Karasu

I’m Not Talking About That (Ondan Bahsetmiyorum) / Ayris Alptekin

A Year in Exile (Sürgünde Bir Yıl) / Malaz Usta

Temple (Tapınak) / Murat Uğurlu

 

NATIONAL DOCUMENTARY FILM COMPETITION

Best Film TL40,000

Special Jury Prize TL20,000

 

Invisible to the Eye (Ah Gözel İstanbul) / Zeynep Dadak

Rewindboy (Bir “Sinema Paradiso” Hikayesi) / Pervin Metin Candan

Shadows on My Soul (Eğer Ruh Donarsa…)/ Stella Sema Yeşiltaç

Scenes I Imagine (Hayalimdeki Sahneler) / Metin Akdemir

Phases of Matter (Maddenin Halleri) / Deniz Tortum

Mimaroglu: The Robinson of Manhattan Island (Mimaroğlu) / Serdar Kökçeoğlu

The Pageant (Miss Holokost Survivor) / Eytan İpeker

Wind Horse (Rüzgâr Tayı) / Sidar İnan Erçelik

Snow Storm (Tipi) / Metin Avdaç

Orchids in Fire (Yangın Yerinde Orkideler) / Selin Şenköken

Show All